Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #227
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Dziś dzień dobrych wiadomości.

Zmontowałem i uruchomiłem obie wersje p.cz. na mosfetach '24 (SSB i SSB+CW). Zarówno jedna jak i druga wersja płytek po prawidłowym zmontowaniu uruchamiają się "od pierwszego włączenia". Samo uruchomienie zajęło mi nie więcej niż kilka minut.
Krótka procedurą którą zrobiłem:
1. Sprawdziłem napięcie zasilające.
2. Ustawiłem w punkcie kontrolnym (AGC test) napięcie 6V bez sygnału (regulacja 10k - przy uA741).
3. Sprawdziłem napięcia na mosfetach: S - ok. 2,2V, G1 - ok. 1,8V (różnica powinna wynosić 0,4V), G2 - ok. 6V, D - ok. 9,8V), Jeśli są takie napięcia to oznacza że obwody zasilania powinny być prawidłowo zmontowane.
4. Podałem sygnał z generatora (albo 9MHz - jako p.cz. albo jeśli mamy już cały odbiornik to sygnał na jakimś paśmie) i zestroiłem obwody rezonansowe - kubki 215 na max sygnału. Obwody nie są blokowane rezystorami równoległymi - układ nie wzbudza się ! Można kontrolować oscyloskopem sygnał wyjściowy lub podłączyć wskaźnik S-metr.
Przy tym strojeniu obwodów - kubków 215 - można już zacząć regulować poziom ARW (regulacja 10k - do regulacji wzmocnienia MC1350).
Nie lutowałem opcjonalnych 56R na wyjściu p.cz. i nie lutowałem 220R** - tego w przypadku wzbudzeń.
5. I to wszystko..... po włączeniu ant, mieszacza, VFO, demodulatora i m.cz. odbiornik już pracuje. W mojej obecnej wersji testowej demodulator jest na UL1042, mieszacz na SD5400 bez przedwzmacniacza antenowego.
6. Dalsza cześć uruchomieniowa p.cz. to dobranie w miarę starannie elementów RC w obwodzie detektora ARW... nad tym należy popracować, by uzyskać prawidłowy efekt pracy ARW, ale należy to zostawić do czasu uruchomienia całości odbiornika ! Tym jeszcze się zajmę dokładnie z moimi płytkami, na razie było pierwsze włączenie układów, by sprawdzić czy zadziałają bez problemów.

Jeśli komuś nie zadziała od pierwszego włączenia to znaczy że jest jakiś błąd w montażu.
W wersji "duo" z dwoma filtrami jest tylko jeden problem już wcześniej opisywany z tą ścieżką nie odciętą od masy przy bramce 2n7002 przytłaczającego przekaźniki SSB/CW.
Przed wlutowaniem rezystora 100k i kondensatora 100n należy tą ścieżkę delikatnie odciąć od masy (z obu stron) i sprawdzić miernikiem. Było to rysowane na "instrukcji" papierowej. Jeśli ta ścieżka nie będzie odcięta to jedyny problem jaki się pojawi - nie przełączą się przekaźniki przełączające filtry SSB/CW.

W miarę wolnego czasu zrobię testy po przełączeniu na TX (formowanie sygnału SSB na filtrze kwarcowym) i pokażę jak to zrobić oraz jak sprawdzić ch-ke filtru w układzie - ew. poprawić dopasowanie wej i wyj filtru. Dzięki temu będziemy widzieć ch-kę filtru (ów) pracujących już w układzie, a nie samego filtru na analizatorze.

Druga dobra wiadomość, to że PCB kolejnych modułów już są w SP, mam nadzieję że w przyszłym tygodniu będą do rozsyłki.

Poniżej szybkie foto zmontowanych układów i krótkie filmiki że działają po wyżej opisanej procedurze pierwszego uruchomienia....
Uruchomiona wersja z jednym filtrem
https://youtu.be/gFOcyQl8F_k
Uruchomiona wersja z dwoma filtrami - włączony filtr SSB
https://youtu.be/ikWKP18GlGw
Uruchomiona wersja z dwoma filtrami - włączony filtr CW (500Hz)
https://youtu.be/PArLyiLjte4

p/s przygotowałem rysunek lokalizacji elementów wokół pierwszego mosfeta bo jest tam bardzo ciasno, trzeba uważać by się nie pomylić ale portal oczywiście nie daje mi pełnej edycji (na drugi dzień po pierwotnym wpisie) by to zamieścić - musi standardowo ktoś zrobić wpis tu..... nie wiem czy administrator to może zmienić bo bardzo utrudnia to realizację celu portalu czyli wymianę informacji przy konstruowaniu urządzeń


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2024 13:35 przez SP9LVZ.)
08-02-2024 13:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 08-02-2024 13:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości