Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #214
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Do zestawu płytek będzie jeszcze wykonana PCB małego modułu wzmacniacza różnicowego potrzebnego do sterowania wskazówkowego miernika wychyłowego S-metr. Bezpośrednio sygnałem S-metr z płytki p.cz. na mosfetach nie da się sterować miernika wychyłowego. Wszystkie aktualne PCB będą w połowie lutego.

p/s w związku z pytaniami (w kontaktach prv) o transformatory w.cz. jakie użyłem w mieszaczu na kluczu analogowym SD5400 - testowałem MCL ADT2-1T (przełożenie 1:2) oraz nawijany transformator ręcznie. Wg. różnych publikacji wykorzystywano w tego typu mieszaczach transformatorki o przełożeniach 1:4 i 1:1. Zdania co do tego jakie używać były podzielone. Podobne trafa MCL T2 są dostępne na krajowym portalu sprzedażowym. Fabrycznie wykonany transformatorek powinien zapewnić lepszą symetryzację.

PIERWSZE UWAGI DO MONTAŻU - (poniższy pkt. 1 poprawiłem, proszę jeszcze raz zwrócić uwagę na ta informację)...
Dostałem już pierwsze spostrzeżenia co do PCB - jest niezgodność opisów elementów.
1. Przy drugim mosfecie w torze p.cz. (a dokładnie chodzi o pierwszy za filtrem SSB) - rezystory w G1 - 10k i 47k są odwrotnie przyporządkowane. DOTYCZY to tylko PCB z dwoma filtrami.
Rezystor 47k powinien iść do masy a 10k pomiędzy G1 i S (dla pewności przy lutowaniu proszę porównać ze schematem).
2. Na PCB również z dwoma filtrami kondensator przy MC1350 - jest oznaczony 470 (pF) - to jest wartość zgodnie z oryginałem F6CER, zgodnie z testami bardzo dobrze pracował w tym miejscu 10nF i tak jest na schemacie - można dać 10nF. Na PCB z jednym filtrem w tym miejscu jest wpisana wartość 10nF.
Proszę też pamiętać o konieczności odcięcia od masy ścieżki łączącej G (to już pisałem), 100k i 100nF przy tranzystorze 2N7002 przełączającym przekaźniki filtrów SSB/CW. Bez tej poprawki G jest na masie i tranzystor nie przełączy. Na PCB z jednym filtrem tego tranzystora nie ma.
3. Diody Zenera: można zastąpić małymi diodami LED (wlutowane tak by świeciły) - w źródłach mosfetów zamiast 2,1-2,2V - dioda zielona, w obwodzie ARW 2,5-3,3V - biała. Wyjaśnienie po co jest ten układ polaryzacji mosfetów z rezystorami 10,k, 47k i diodą Zenera (LED). Dioda w źródle daje stały potencjał na S ok 2,2V względem masy, nie zależnie od prądu mosfeta) (prąd tranzystora zmienia się z regulacją wzmocnienia napięciem G2). Dzielnik 10k/47k daje potencjał na G1 ok 1,8V względem masy. To oznacza że G1 pracuje na napięciu -0.4V względem S. To jest ustawienie punktu pracy mosfetów (zgodnie z ich optymalną ch-ką w karcie katalogowej). Natomiast G2 otrzymuje napięcie z obwodu ARW w zakresie 1-6 V względem masy (do czego potrzebna nam jest ta dioda 2,5- 3,3V na wyjściu ARW). W rezultacie G2 może dostać napięcia od -1V do 4V względem S, co jest potrzebne do głębokiej pracy ARW. Wg pomiarów napięcie na G2 mierzone względem masy przy głębokim obniżeniu wzmocnienia wzmacniacza nie spada poniżej ok 1,8V (względem masy) czyli ok -0,4V względem S. Bez sygnału na początek należy ustawić napięcie ARW (za diodą w punkcie pomiaru opisanym 7-0V test) na poziomie 6V względem masy - to powinno nam dać napięcie 4V na G2 mosfetów względem masy.
Podczas uruchamiania wzmacniacza p.cz. należy sprawdzić czy te napięcia się zgadzają.

Pierwsze krótkie informacje zwrotne do mnie, cyt: "wzmacniacz p.cz zrobiony działa i nie wzbudza się", "z montażem nie ma żadnych kłopotów"...

Poniżej załączyłem foto poprawnego opisu rezystorów przy mosfecie


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2024 9:31 przez SP9LVZ.)
01-02-2024 9:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 01-02-2024 9:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości