Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #209
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Myślę, że temat wzmacniacza operacyjnego jako wzmacniacza mikrofonowego jest w pełni wyjaśniony. Są plusy i minusy każdej z dwóch konfiguracji. Wejście mam zablokowane 1nF i w sprzężeniu zwrotnym jest 470pF.., pomimo tego przy wejściu (+) wzmacniacz wpadał w samoosylacje, więc zostawiam wejście (-) jako pewnie stabilne, tak by nikt nie miał problemów przy uruchamianiu. Myślę, że każdy będzie po swojemu stosował mikrofon, equalizer, kompresor, najważniejsze, że są elementy którymi będzie można dopasować wzmocnienie układu (potencjometr montażowy 470k w sprzężeniu zwrotnym i rezystor szeregowy ze źródłem sygnału (na schemacie 1k). Do tego ja obecnie miałem na testach potencjometr na wejściu wzmacniacza mikrofonowego.

@SP9MZU.. pytanie jakby o obawy czy sygnał z demodulatora nie jest za mały do wysterowania TDA2003...
Nie jest za mały i nie trzeba stosować żadnego przedwzmacniacza na tranzystorze czy wzmacniaczu operacyjnym. Moje założenie konstrukcji jest takie, by minimalizować ilość elementów/bloków odbiornika, co ma wpłynąć na mniejsze szumy i lepszą dynamikę.
Otóż, zrobiłem przed chwilą pomiar sygnału - jest do 500 mV p-p, a więc wręcz za dużo do wysterowania TDA2003. Obecnie do normalnego odsłuchu stacji mam potencjometr siły głosu przed TDA2003 na 1/4 obrotu. Z mojej praktyki wynika, że powinno być 1/3, więc poziom jest sygnałów jest wysoki. Dodawanie jakiegokolwiek przedwzmacniacza przed TDA2003 mija się z celem i tylko pogorszy komfort odbioru.
Poniżej obraz sygnałów z poziomem i pomiarem oraz filmik z odsłuchu - przy przekręceniu potencjometru prawie do max.. Film obrazuje najlepiej że poziomy sygnałów po demodulatorze są bardzo wysoki i co najważniejsze nie zniekształcone.

link do filmu https://youtu.be/zklS6OhVgq8


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2024 19:25 przez SP9LVZ.)
18-01-2024 19:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 18-01-2024 19:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości