Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #205
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Co do rozważań teoretycznych, to jest jak najbardziej słuszne. Jestem za regułą, że wzmacniacze muszą być wykonane jako pewnie stabilne, a nie potencjalnie stabilne. Mam tu na myśli ten wzmacniacz mikrofonowy jak i wzmacniacz p.cz. a później pewnie przyjdzie czas i na stopień mocy (PA)...
Pewne uwagi na schemacie piszę celowo, mam nadzieję, że są czytelne.... na wejściu mikrofonowym napisałem MIC DYN. Co oznacza mikrofon dynamiczny, czyli o niskiej impedancji. Taki użyłem na teście modulatora. Zapas wzmocnienia wzmacniacza mikrofonowego jest duży. Potencjometr montażowy 470k w sprzężeniu zwrotnym uA741 mam ustawiony na 1/2 wartości, na dodatek mam potencjometr na wejściu wzmacniacza "bezpośrednio" na mikrofonie i tez jest ustawiony na 1/2. Nie ma żadnego problemu z brakiem wysterowania. UL1042 nie potrzebuje wysokiego napięcia czy dużej mocy od strony sygnału z mikrofonu. W przypadku modulatorów diodowych poziom wysterowania potrzebny był by większy.
Wadą mikrofonu dynamicznego jest to, że daje dużo basów, a mniej wysokich tonów, w związku z tym trzeba nieco ukształtować jego charakterystykę poprzez dobór wartości kondensatorów sprzęgających. Zaletą jest bardzo ładne, dynamiczne brzmienie sygnału, często nie osiągalne z mikrofonów pojemnościowych.
W przypadku mikrofonu pojemnościowego, to co do zasady powinien on pracować z wtórnikiem na fecie. Przynajmniej to taka moja zasada.
W przypadku zastosowania modułu z MAX9814 na którym jest mikrofon pojemnościowy, będziemy mieć i tak bardzo duży zapas wzmocnienia.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2024 14:03 przez SP9LVZ.)
18-01-2024 12:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 18-01-2024 12:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości