Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #202
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Jeśli chodzi o zamienniki do cewki 208 to oprócz 218 pasuje też 203 i 228 (piszemy o układzie modulatora). Przy cewce jest oczywiście miejsce na kondensator bo one są na 10,7 Mhz i trzeba obniżyć rezonans do 9 Mhz. Rezonans jest bardzo wyraźny - widać wzrost napięcia sygnału DSB przy strojeniu cewki, napięcie dochodzi do 300-400 mV p-p. Nie potrzeba aż takiego niepięcia do bloku p.cz. na filtr SSB, więc na pewno będziemy w jakimś ograniczonym poziomie wzmocnienia toru mikrofonowego.
Nie wiem czy uzbieramy taką ilość któryś z tych kubków, więc na wszelki wypadek zrobię PCB uniwersalnie by obwód modulatora pasował też pod 215.

Układ wzmacniacza mikrofonowego (nie musi być uA741) ja daję NE5534, są też oczywiście inne które mają te same wyprowadzenia. Można dobrać sobie co komu pasuje. Aplikacja ma w pętli potencjometr montażowy 470k, którym ustawimy wzmocnienie i ja daję kondensator w pętli sprzężenia do ograniczenia wzmocnienia ze wzrostem częstotliwości. Druga sprawa, że każdy po swojemu będzie rozbił dopasowanie czy to do mikrofonu pojemnościowego czy dynamicznego, może jakiś kompesor-ogranicznik, więc ten wzmacniacz operacyjny będzie tylko dodatkowym elementem w torze mikrofonowym. Popularny jest tani kompresor MAX9814, który można dołożyć do układu.
Ja projektu nie zamykam i każdy może zrobić jak uważa poszczególne bloki własnego transcivera.

Zrobiłem test modulatora z cewką 215, tak jak na schemacie wcześniej przedstawionym. Równoważy się bardzo dobrze, nie musi nawet byś zrobiona symetryzacja sygnału BFO. Osłuchowo i obrazowo sygnał jest bardzo dobry - nie ma przesterowań toru wzmocnienia i mieszacza. W związku z tym, że są osoby zainteresowane takim modułem to zamówię profesjonalne PCB do układu modulatora/demodulatora.
Dla ciekawości obraz sygnału DSB w wersji z cewką 215 (cewka w układzie nie symetrycznym).


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-01-2024 21:44 przez SP9LVZ.)
17-01-2024 21:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 17-01-2024 21:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości