Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #199
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
W związku z tym, że temat płytek wzmacniacza p.cz. na mosfetach jest już zakończony, wysyłka zrealizowana, część osób już dostała, idziemy dalej. Zrobiłem test modulatora na UL1042 (jego odpowiedniku) i jest bardzo dobrze, ale... W stosunku do schematu, który wcześniej pokazałem trzeba zmienić układ pracy przedwzmacniacza mikrofonowego uA741 (lub odpowiednika np NE5534). Sygnał z mikrofonu będzie podawany na pin 2 (-) a nie 3 (+). Z punktu widzenia teoretycznego (aplikacji) może to i nie ma znaczenia - tak inni projektują, ale niestety przy wykorzystaniu wejścia na pin 3 (+) wzmacniacz jest bardzo niestabilny i wpada w samooscylacje. W związku z tym wejście mikrofonowe będzie na pin 2. Pin 3 będzie zablokowany do masy. Druga sprawa to wykorzystanie kubka-cewki 7x7 nr 208. W rozmowach bezpośrednich z zainteresowanymi osobami poruszyliśmy temat dostępności tych cewek - a konkretnie braku ich dostępności. W związku z tym, przeprojektowałem układ na opcję z wykorzystaniem cewek 215 (tych samych co w module p.cz.).
UL1042 to jest mieszacz w konfiguracji Gilberta, czyli układ podwójnie zrównoważony. W związku z tym by uzyskać tłumienie BFO nie potrzeba stosować na wyjściu obwodu symetrycznego wykorzystując jego dwa wyjścia (pin 2 i 3 UL1042). Planuję zrobić opcję na cewkę 208 lub 215 - poprzez odpowiedni układ połączeń elementów. Cewka 215 ma odczep w środku, ale niestety nie symetryczny. Dzięki opcji będzie można wlutować jeden lub drugi kubek do płytki. W związku z tym BFO będzie poddane na wejście układu symetrycznie na pin 7 i 8, a nie jak pierwotnie niestetryczenie (co ma znaczenie bardziej kosmetyczne niż konieczne).
Kwestia symetryzacji sygnałów wej/wyj jak doświadczenie pokazuje wpływa na szum mieszacza i na tłumienie części harmonicznych. W naszym przypadku nie ma to takiego znaczenia gdyż jest to modulator DSB, a sygnał pójdzie na kolejne obwody w tym filtr SSB.
Poniżej zamieszczam schemat zmodyfikowanej wersji modulatora.
Przetestuję jeszcze tą opcję z cewką 215 i symetrycznym podaniem BFO pod względem równoważenia modulatora i powstanie wtedy wersja ostateczna układu.
W przypadku cewki 208 testy już zrobiłem - pracuje idealnie osłuchowo, równoważy się bardzo dobrze przy podawanym sygnale BFO na poziomie do 1 V p-p.
Poniżej obraz sygnału DSB modulatora z cewką 208 i schemat modyfikacji do cewki 215.


Załączone pliki Miniatury
İmage

.pdf  UL1042 poprawki.pdf (Rozmiar: 174.9 KB / Pobrań: 139)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-01-2024 15:54 przez SP9LVZ.)
17-01-2024 15:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 17-01-2024 15:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości