Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #164
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Z mojego doświadczenia to nawet zakup dużej partii rezonatorów nie gwarantuje sukcesu. Chodzi głownie o właściwy odstęp rezonansów który daje możliwość wykonania filtru i odpowiedniej - wymaganej indywidualnie szerokości (problem typu rezonatorów). Dlatego ja jestem raczej za próbkowaniem - przemierzeniem małej ilość rezonatorów, a później dopiero nabycie ich większej ilości.
Płytka p.cz. na mosfetach jest tak zaprojektowana, że ma wej i wyj sygnału TX do formowania SSB wg. tzw koncepcji "Atlas'a". Daje nam to możliwość wykonania pomiaru ch-ki filtru w płytce z pełnym dopasowaniem w układzie. Czyli rzeczywisty pomiar ch-ki, a nie tylko sam filtr na analizatorze. Tą procedurę już opisywałem.
Odnoście samych filtrów, to testowałem ostatnio filtr drabinkowy SSB z rezonatorów 10,7 MHz wlutowanych z filtrów FM (FM Radmor). Rezonatory wyprodukowane typowo do filtrów. Trzeba mieć do tego kilka filtrów FM bo są w nich rezonatory to tych samych częstotliwościach parami. Teoretycznie te "pary" powinny mieć te same częstotliwości. Niestety jak się okazuje (w praktyce) tak nie jest. Odchyłki były do ok 300 Hz !!! Moja zasada jest nie poddawać się. Wybrałem takie, które miały odchyłki do 100Hz pomiędzy skrajnymi! Ktoś by powiedział że bezsens, że trzeba do 10 Hz minimum.... Jednak okazało się że takie różnice częstotliwości nie mają aż takiego wpływu, największy wpływ na ch-kę filtru ma odstęp pomiędzy rezonansami szeregowym i równoległym i w związku z tym wartości kondensatorów w filtrze. Filtr drabinkowy zlutowałem w oryginalnej obudowie (filtru FM).
W załączeniu ch-ka teoretyczna i praktyczna - pomierzona tego filtru (siatka jest ta sama co 1 kHz). Chcę go wykorzystać w jednej z płytek i porównać osłuchowo do PP9.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2023 11:00 przez SP9LVZ.)
15-12-2023 10:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 15-12-2023 10:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości