Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #126
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Co prawda mixer i demodulator nie jest już tematem p.cz. na mosfetach, no ale przecież sama p.cz. to tylko kawałek odbiornika. W tej sytuacji co z przodu i co z tyłu p.cz. może też jest tu warte omówienia...
W mixerze na SD5400 użyłem małych rdzeni dwu otworowych, ale nie znam typu. Nawinąłem 3 uzwojenia po ok 7zw (do max wypełnienia na ciasno). Zmierzyłem na VNA przenoszenie transformatorów od 1,8-30 Mhz, czy nie wprowadza strat na niskich częstotliwościach RF. Tak robię jeśli nie znam rdzeni - mierzę - ile potrzeba zwojów do przenoszenia w wymaganym zakresie.
W złączeniu zdjęcie zmontowanej testowej PCB mixera.
Co do sygnału z heterodyny to podaje sygnał sinus z AD9850 (co nie jest najlepsze bo wiadomo jaki AD generuje sygnał wyjściowy ale wygodne do testów). Sygnał z DDS wzmacniam do poziomu minimum +17dBm (dla 40m - 16 Mhz heterodyna - ok 2,5 V rms, 7,3 V p-p). Aktualnie wykorzystuję już inny wzmacniacz heterodyny w układzie przeciwsobnym, który daje mi bardzo duże sygnały. Mieszacz pracuje już od +7dBm, ale wymaga minimum +17dBm. Podaję sygnały z heterodyny od +17 do +23 dBm (nierównomierność z DDS i wzmacniacza) ale jest ok nawet przy takiej zmianie poziomów. W załączeniu zdjęcie poziomu sygnału na wejściu SD5400 dla pasma 40m. Co ciekawe, przy tych poziomach heterodyny podawanej na mieszacz, od strony anteny i IF sygnał heterodyny jest na poziomie mV czyli izolacja wychodzi powyżej 40 dB.
Niestety przy takim poziomie wzmocnienia heterodyny zaczyna być słychać niepożądane produkty z DDS - i chyba mieszania tych śmieci (odbiornik jest za cichy i słychać wszystko jeśli coś jest nie ok).
By wykorzystać wszystkie zalety odbiornika, trzeba by zrobić bardzo czyste VFO z niskimi szumami fazowymi.
Co do czułości odbiornika. Zastosowanie SD5400 w miejsce AD831 spowodowało obniżenie czułości wejścia, ale p.cz. ma wystarczające wzmocnienie przy bardzo niskich szumach. To daje w efekcie, że odbiornik ma nadal wystarczająca czułość (porównywalna do FTdx10 bez włączanych przedwzmacniaczy).
Jednak, by poprawić odsłuch audio słabych sygnałów dodałem po demodulatorze diodowym obecnie stosowanym wzmacniacz OB z tranzystorem niskoszumowym. W sumie nie pogorszyło to kwestii szumów odbiornika w stosunku do wersji zastosowania AD831 (i bez tego dodatkowego wzmacniacza OB po demodulatorze). Wersja z SD5400 jest absolutnie lepsza od AD831 pod względem szumowym mixera i IP3. Wg. opisu mixera w IC7700 (elitarna klasa TRX) na SD5400 osiągana jest wartość IP3 +40 dBm przy heterodynie 16 V p-p. Jest więc jeszcze sporo do zrobienia w zakresie IP3 - wyrównać poziomy napięć heterodyny na poszczególnych pasmach - teraz w pasmie 15m mam taki poziom, na 20m nawet wyższy - do redukcji.
Jeszcze mam w planie zmienić demodulator na aktywny np UL1042 (S042) oczywiście bez tego wzmacniacza OB który dodałem po demodulatorze diodowym. Po porównaniu która wersja demodulatora jest lepsza - ta pozostanie w rozwiązaniu docelowym.

Test szumu własnego odbiornika, szumu pasma 21 Mhz po włożeniu anteny i odbiór SSB.
https://youtu.be/wQmHQdMc2QE


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2023 12:05 przez SP9LVZ.)
02-10-2023 11:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 02-10-2023 11:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości