Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #99
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
@SP7CLB MOSFET "wejściowy" (ten po mieszaczu a przed filtrem PP9) ma na wejściu (G1) obwód rezonansowy kubek 215. Mieszacz AD831 - raczej mało wrażliwy na niedopasowanie wyjścia pod względem zachowania wysokiego IP3 - sygnał z mieszacza jest wprowadzony do uzwojenia "pierwotnego" (uzwojenie - 2 zwoje w 215) co daje ok 50R. Gdyby był mieszacz diodowy, to można by się zastanawiać nad dokładnym dopasowaniem. Natomiast w drenie tego MOS "wejściowego" przed filtrem PP9 dałem rezystor 500R i z niego sygnał idzie na PP9. Podobnie jest po PP9 - to znaczy jest kubek 215 przed pierwszym MOS za filtrem PP9. Z PP9 do kubka 215 (na uzwojenie - 2 zwoje) jest dopasowanie typu LC. Alternatywnie pomijam całkowicie ten kubek i robię tylko obciążenie 500R dla PP9 i dalej sygnał wprost na G1 MOS w p.cz. Oczywiście wersja z kubkiem 215 daje do ok 10 dB większy sygnał, co wyrównuje transformacje w dół z 500R na 50R obwodem LC. Pod względem poziomów sygnału wychodzi zatem że nie ma znaczenia jak się zrobi, ale by to zweryfikować trzeba by zrobić dokładny pomiar. Ze względu na to że wzmocnienie p.cz. jest wystarczające to wersja z 500R obciążającym na wyjściu PP9 może być nawet lepsza dla ch-ki filtru.
Tą wersje mam na razie na płytce testowej, nie zdecydowałem się jeszcze jaka będzie wersja ostateczna bo mam w planie testować inne mieszacze (nie skupiam się teraz na dopasowaniu PP9), tak by znaleźć rozwiązanie mieszacza z najmniejszymi szumami i dużym IP3. Nie rozrysowywałem jeszcze schematu tych wersji.
Robiłem pomiar ch-ki PP9 w płytce pomiędzy tranzystorami sygnał testowy podawany przed MOS (tak jak z mieszacza) i brany na wyjściu za MOS w p.cz. (tak jak planowane wyjście SSB TX)... załączam ten pomiar. Przy regulacji napięciem ARW na G2 nie zauważałem by charakterystyka PP9 ulegała zmianom... ale im mniejsze wzmocnienie tym trudniej o dokładną ocenę ze względu na dynamikę pomiaru VNA.
Jedni wolą oglądać pomiary inni sprawdzić "na słuch".. jak dla mnie jedno i drugie wypada bardzo dobrze.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-09-2023 21:08 przez SP9LVZ.)
22-09-2023 21:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 22-09-2023 21:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości