Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 666
Dołączył: 13-01-2015
Post: #67
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Zrobiłem kolejny zapowiadany test ze wzmacniaczem p.cz. F6CER. Dodałem ręczną regulację wzmocnienia (RRW) dla pierwszego z trzech mosfetów. Potencjometr 100k który umożliwia regulację napięcia ARW na G2 mosfeta. Test zgodnie z oczekiwaniami - wynik pozytywny, umożliwia ustawienie granicznego wzmocnienia p.cz., co w efekcie dało poprawę komfortu odbioru na niższych pasmach (80-40m). Odbiór stacji w godzinach wieczornych (21.00-22.00) w których tło pasma zwłaszcza 40m jest bardzo wysokie, było mało komfortowe w wyniku dużego wzmocnienia p.cz. Nawet optymalne ustawienie ARW, nie dawało pełnego komfortu. Nie można ustawić tak ARW by obniżało to tło pasma 40m, bo p.cz. miało by za bardzo "przycięte" wzmocnienia dla wyższych pasm. Efekt wprowadzenia RRW potwierdził się przy nasłuchu stacji DX - JA. Stacje włoskie prowadziły QSO z JA (słabe poziomy sygnałów JA). Przy "normalnym" ustawieniu tylko ARW stacje JA były odbierane w tle zakłóceń pasmowych (trzaski, szumy) z 50% czytelnością. W przypadku zmniejszenia wzmocnienia p.cz. regulacją RRW, tło można było obniżyć do takiego poziomu, że stacje JA były w 100% czytelnie, pomimo niewielkiego spadku poziomu ich sygnałów. Przyczynił się do tego też niski szum własny odbiornika (nie pogarszał się stosunek sygnał-szum w wyniku zmniejszenia wzmocnienia p.cz.).
Efekt końcowy jest taki, że odbiornik poszedł o klasę wyżej z jakością odbioru!. Tego nie da się przeanalizować żadnymi programami symulacyjnymi, czy oglądaniem kolejnych schematów... to trzeba praktycznie przetestować ze słuchawkami na uszach i praktycznie stwierdzić. To co słyszymy jest najbardziej wiarygodną weryfikacją efektu końcowego...
Potwierdza się to co pisał Piotr SP9FKP o poziomie wzmocnienia p.cz., a nawet jeszcze dobitniej, że wzmocnie p.cz. powinno być idealnie dobrane do potrzeb, co nie udaje się zrobić automatycznej regulacji wzmocnienia. Potwierdzają się też wasze wpisy - większość nie jest zadowolona z pracy ARW i poszukujemy różne rozwiązania. Jednak ten konkretny problem o którym teraz piszę chyba nie rozwiąże najlepsze ARW.
Mój wniosek jest taki, że w trzeba do układu wprowadzić możliwość ręcznej zmiany wzmocnienia (RRW). Z testu wynika, że regulacja pierwszego mosfeta już znacząco poprawia komfort odbioru w tej opisanej sytuacji.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
05-09-2023 10:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 05-09-2023 10:21

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: SP6IYT, 6 gości