Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #32
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Gdyby rozważać trx tylko na dolne pasma 160-40m to wystarczą dwa mosfety. W praktyce nie jest potrzebna większa czułość odbiornika niż 1uV. Jak pisałem ja mam rx na 80m i 40m z jednym mosfetem w p.cz. i UL1042 i w zupełności wystarczy. Gdyby jednak rozważać wyższe pasma to potrzebne jest większe wzmocnienie za filtrem kwarcowym, bo przedwzmacniacz antenowy o dużym wzmocnieniu zdegraduje IP3 mieszacza. Jak widać z tego konstrukcje trx na dolne pasma powinny być inaczej wykonane niż na górne pasma - wtedy będziemy mieć optymalne rozwiązania trx-ów.
Co do porównań z średniej klasy trx-ami fabrycznymi to wszystkie po względem szumów odbiornika wypadają o wiele gorzej niż takie konstrukcje amatorskie ukierunkowane na minimalizację szumów własnych.
Natomiast jeśli chodzi o przedwzmacniacz przed filtrem, to jest lepszy pomysł niż np tłumik przed filtrem. Na wyższych pasmach na pewno by się przydał, by podnieść stosunek sygnał-szum. Na dolne pasma raczej nie jest konieczny. Wszytko też bym uzależnił od tego jaki mieszacz stosujesz. Ja raczej optuję za tym, jak jest w p.cz. na mosfetach czyli fet jako wtórnik na wejściu modułu, a przed nim obwód rezonansowy p.cz. - daje to też wzmocnienie ok 10 dB (przełożenie między uzwojeniami w cewce 215), a są równocześnie przed filtrem kwarcowym odfiltrowane częstotliwości kombinowane mieszacza i nie dodatkowo ma odbić od XF na mieszacz (wtórnik na mosfecie). Jest zasada, że jeśli tylko to jest możliwe to należy na każdym etapie filtrować sygnały RF i IF. Ta zasada jest spełniona w koncepcji wzmacniacza IF na mosfetach.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-08-2023 14:30 przez SP9LVZ.)
18-08-2023 12:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 18-08-2023 12:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości