Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #24
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
@SP3SUZ - można oczywiście zastosować w tym układzie MC1350 obwód rezonansowy na wyjściu i może taki test zrobisz?, zanim powstanie nowa koncepcja urządzenia ja też sprawdzam wiele opcji, ale skoro moja wersja pracuje bardzo dobrze to ja już nic w tym miejscu nie będę zmieniał...
Pisałem już wyżej, że największym problemem wzbudzenia całości tego układu jest właśnie problem sumy wzmocnienia na jednej częstotliwości - że wręcz MC1350 powinien być na odrębnej płytce a poszczególne bloki powinny być ekranowane - to było by faktycznie najlepszym rozwiązaniem tego układu, no cóż układ całości nieco by się skomplikował,...
Na swojej płytce zrobiłem odkrytą ścieżkę masową pod założenie ekranu na wejście układu (dzieli filtr PP9 na wejście i wyjście), niestety nie przygotowałem czegoś takiego przy MC1350. Z tego co sprawdziłem to najwięcej "promieniują" diody detekcyjne (u mnie "duże" germanowe), a nie dławik, który jest jako smd. Czyli ekran przydał by się od góry zamykający cały MC1350 wraz z diodami.
@SP2SGA... zbieranie doświadczenia z nowymi (a starymi) układami to baza pod bardzo dobre rozwiązania, z zdjęcia widać że to jakaś inna konstrukcja,...

W tym miejscu jeszcze chciał bym się odnieść do innego poruszonego wcześniej tematu, a mianowicie regulacji poziomu sygnału w torze odbiornika poprzez tłumiki diodowe.
Otóż moja osobista opinia jest taka, że nie powinno się tak robić. To powinno być zarezerwowane tyko do prymitywnych rozwiązań np. opartych na układach homodynowych, czy w prostych konstrukcjach z przemianą częstotliwości, w których nie wzmacniacza p.cz. z regulacją wzmocnienia (bardzo dużo takich konstrukcji znamy). Tłumiki diodowe mogą być z powodzeniem stosowane w torach nadawczych jako regulacje poziomów sygnałów (mocy nadajnika) ze względu na ich zakres tłumienia.
W dobrych rozwiązaniach odbiorników powinniśmy jednak stosować regulację wzmocnienia (wzmacniaczy) a nie tłumienie sygnału użytecznego!.
Stosowanie układu tłumienia sygnałów w torze odbiornika pogarsza stosunek sygnał - szum. Wskazuje tylko na to, że nie możemy osiągnąć dużej dynamiki (regulacji wzmocnienia) w torze odbiorczym lub świadomie nie projektujemy wzmacniacza (w torze p.cz.) o regulowanym wzmocnieniu. Wiemy przecież z teorii jak wygląda bilans szumowy toru odbiornika i jak na niego wpływa element tłumiący, a jak wzmacniający.
Nawet profesjonaliści wiedzą, że tłumik antenowy w fabrycznych urządzeniach to złe rozwiązanie - stosowane tylko dla tego że ich urządzenia nie są doskonałe i mają słabe parametry dynamiczne... im częściej używamy tłumik antenowy tym częściej potwierdzamy jak słabe mamy urządzenie.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-08-2023 10:43 przez SP9LVZ.)
10-08-2023 9:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 10-08-2023 9:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości