Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
MARIUSZ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 18-07-2010
Post: #114
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Zapewniam Cię , że oryginalny układ mógł działać prawidłowo i najpewniej działał bo niewielka zmiana częstotliwości tzw. RIT jest potrzebny przy CW. Pozostaje jedynie kwestią otwartą na ile dokładnie ten RIT był zrealizowany biorąc pod uwagę prostotę ówczesnych konstrukcji i tolerancję użytych elementów , oraz parametry elementów z tamtych czasów.
***********************
Jeszcze raz popatrzyłem na schemat. Pomiędzy tranzystorami T6 i T7 jest kondensator sprzęgający 100pF. Kondensator zmień na 100nF a szeregowo z nim dołącz rezystor o wartości z przedziału 10kohm do 47kohm. Trzeba też sprawdzić statyczny punkt pracy tranzystora T7. Powinien być tak dobrany aby prąd spoczynkowy T7 wypadł gdzieś w pobliżu 5mA (nie wiem jaki tam jest teraz tranzystor). Jeżeli jest duża różnica od tej wartości to trzeba skorygować punkt pracy i potem sprawdzić jak całość zachowa się w warunkach pracy dynamicznej. To jest w sumie najprostszy sposób który sprawdziłem kiedyś w praktyce i VFO stało się nagle "sztywne" i stabilne. Zakreślone na schemacie rezystory też mają wpływ na zmiany częstotliwości ale nie wszystko naraz. Najpierw muszę wiedzieć jak zachowa się całość po dołożeniu szeregowo tego rezystora i ewentualnej korekcji punktu pracy T7.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-09-2011 12:39 przez MARIUSZ.)
24-09-2011 12:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - MARIUSZ - 24-09-2011 12:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości