Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
MARIUSZ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 18-07-2010
Post: #112
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Panowie !

Takie zmiany częstotliwości powstają gdy obwód rezonansowy (i ogólnie VFO) pracuje przy zmieniającym się obciążeniu np. w takt nadawania lub przełączania nadawanie odbiór. Jeśli nie wyeliminuje się wpływu obciążenia to na nic cała reszta zabiegów. Dlatego potrzebny jest dobry separator. Nie znalazłem w wątku informacji czy te zmiany częstotliwości są na plus czy minus. Jeżeli obwód rezonansowy zostanie obciążony to jego częstotliwość musi zmniejszyć się nawet jeśli częstotliwość wymuszenia pozostaje niezmienna. Pozornie jest to paradoksalne ale tak naprawdę się dzieje. Te rezystory zakreślone na schemacie we wcześniejszej części wątku częściowo eliminują wpływ obciżenia , więc jeśli się je usunie to należałoby w ich zastępstwie zastosować zupełnie inny pod względem konstrukcyjnym separator tak aby VFO nie miało "skoków" obciążenia. Osobiście miałem do czynienia z takimi zjawiskami w układach generatorów i rada zawsze była tylko jedna - wyeliminować wpływ obciążenia dobrym separatorem tak aby obciążenie generatora było stałe i niezmienne , niezależnie od warunków pracy. W tamtych czasach i w tamtych warunkach zastosowanie takiego rezystancyjnego prostego separatora było dopuszczalne i uzasadnione. A teraz trzeba się albo z tym pogodzić albo szukać lepszych rozwiązań konstrukcyjnych. Innych możliwości rozwiązania tego problemu nie znam. Przy wymianie tranzystorów na nowsze trzeba też skorygować punkty pracy tranzystora. Stare tranzystory miały dużo mniejsze wartości wzmocnienia (beta tranzystora). Przy pracy tranzystora w warunkach dynamicznych to też może mieć wpływ i mogą się dziać różne dziwne rzeczy. Trzeba też sprawdzić stabilność napięcia zasilającego VFO.
23-09-2011 21:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - MARIUSZ - 23-09-2011 21:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości