Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #95
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Małe i proste jest piękne :-) Nadal dopieszczam maszynkę. Zmniejszyłem pojemność sprzęgającą VFO z separatorem i wyszła mi piękna sinusoida. Poprzednio separator był mocno przesterowany i nie pracował w liniowej części charakterystyki. Odbiór znów się znacznie poprawił - odbiornik przestał być świstofonem jak go ktoś kiedyś nazwał.
Po latach przeprosiłem się z programem SPICE teraz to PSPICE :-) 25 lat temu zdawałem z niego ciężki egzamin. Nie było wtedy PC i chodził chyba na ODRZE albo na RIADzie :-) Schematy zastępcze tranzystora jeszcze dziś mi się przypominają.

Muszę jeszcze popracować nad zmianą częstotliwości VFO po naciśnięciu klucza. Pomimo zasilenia go podwójnym stabilizatorem napięcia - częstotliwość się znacznie zmienia. Spróbuję maksymalnie poskracać połączenia i porządnie go zaekranować. Gdyby to nie dało efektu zrobię całkiem nowe VFO, na oddzielnej płytce, z porządnym ekranem i kondensatorami przepustowymi. Płytka będzie przylutowana bezpośrednio do zmiennego kondensatora i z nim razem zaekranowana.

Nie podoba mi się jeszcze tor wzmacniacza m.cz. Nie dość że mocno szumi, nie jest za bardzo czuły, to się jeszcze wzbudza gdy do jego wyjścia podłączę głośnik, lub słuchawki. Podłączenie do wyjścia czegokolwiek o większej rezystancji powoduje poprawną pracę - jeszcze tego nie rozumiem, ale i do tego dojdę.
03-07-2011 11:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 03-07-2011 11:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości