Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #304
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Sławek SP9BSL - masz rację... ja tego nie zauważyłem ! - pisałem o innym błędzie. Sprawdzę czy jest różnica w działaniu radia gdy zamieni się te linie.
Koledzy - tej est oryginalne, nic nie zmienione radio z oryginalnego projektu. Ja to tylko inaczej narysowałem.

Piotr SP9LVZ - ja napisałem że mi się zlały kropki łączące przewody z półkolami które wyraźnie miały zaznaczać że tam połączeń nie ma. Przerobienie pliku na jpg tak bardzo zmniejszyło rozdzielczość - wieczorem to poprawię.

Tak. Błędem o którym pisałem rzeczywiście jest zmiana miejsca kondensatora #1
Czym to skutkuje... podczas odbioru przestaje poprawnie działać BPF tworzony przez układ LC #61 + #62


RIT - to nie jest - bo nie da się tym kręcić przy odbiorze - to jest offset, a potencjometr jest tylko po to aby zmienić przesunięcie w zależności w którym miejscu pasma nadajemy. To Chojnacki spartolił z samego założenia wstępnego. Teoretycznie to powinno działać wyłącznie przy odbiorze - niestety #43 i #44 są do układu VFO podłączone podczas nadawania i na niego mają wpływ. Do zmiany oczywiście.

Regulacja polaryzacji bazy BUFFER #49 - nie jest potrzebna zmiana - bo polaryzacja jest robiona rezystorem #48. Zauważ że to jest tranzystor PNP i jego polaryzację robi się odwrotnie od NPN. Rezystorem do masy a nie do plusa.

Polaryzacja układu przeciwsobnego pa.mcz. diodami. TAK ! to następna poważna wpadka konstruktora.

Trafo wyjściowe #61 musi być na rdzeniu z materiału 61 bo trzeba uzyskać rezonans na częstotliwości nadawanej z #62. Rdzenie o większym AL (43) się nie nadają bo trzeba by było nawinąć bardzo małą ilość zwojów a i przekładnia byłaby nieprecyzyjna. Więcej zwojów daje większą tolerancję - łatwiej je wykonać, a ono jednocześnie z kondensatorem #62 tworzy BPF odbiornika... i LPF nadajnika :-) fajna sztuczka, plusy dla konstruktora.

Na oryginalnym "kropkowanym" tranzystorze ze Składnicy Harcerskiej PA daje 2.3 W na 50 omach - sygnał jest prawie sinusoidalny - prawie - więc mamy te 5-10 procent zniekształceń, co przy tej mocy jest do przyjęcia i myślę że nie ma potrzeby dodatkowych LPF.

Brzydkie jest kluczowanie. Źle to wygląda na wodospadzie.

73 JERZY SQ9RFC
04-06-2020 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 04-06-2020 12:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości