Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #143
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Moja ocena jest również subiektywna i nie ma na celu zniechęcenia do dalszych prac w tym wątku. Mam wielki sentyment do tej konstrukcji ponieważ zbudowałem ją w latach 70-tych i o dziwo działała (miałem tylko dostęp do miernika UM4). 40 lat temu to było coś, małe, zgrabne radio na tranzystorach, nie było innych opracowań. Też miałem taką myśl, że kupię lakier do paznokci, namaluję ręcznie płytkę, zmontuję i przeżyję to jeszcze raz ale jak spojrzałem na schemat to mi przeszło. Jeśli obecnie chcemy powielić tą konstrukcję z sentymentu to trzeba poprawić oryginalny schemat ale dalej będzie to SP5QU.

Głębsza modyfikacja tej konstrukcji nie ma sensu ponieważ w tym radiu praktycznie wszystko trzeba zmienić.
Zaczynając od anteny:
- brak solidnych obwodów wejściowych i filtrów LPF;
- archaiczny tranzystor mocy;
- mieszacz diodowy na elementach dyskretnych;
- brak filtru akustycznego;
- trudny do uruchomienia wzmacniacz m.cz na tranzystorach;

Projektując obecnie radio o podobnej skali trudności i kosztach konstruktor ma o wiele większe możliwości pozwalające uzyskać zdecydowanie lepsze parametry. Moim zdaniem jeśli jest zapotrzebowanie na taką konstrukcję i chęć jej budowy należy założyć nowy wątek i opracować takie radio od podstaw.

73 Adam
08-07-2013 12:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP5FCS - 08-07-2013 12:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości