Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KL203 na KF - temat powracający
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 06-12-2015
Post: #15
RE: KL203 na KF - temat powracający
(10-03-2023 17:54)SQ5KVS napisał(a):  Diody muszą być wpięte pomiędzy źródło prądowe a masę. Tak jak jest teraz z kondensatorem szeregowo do masy - jest bez sensu. Ten kondensator jak już niech idzie do masy równolegle do łańcuszka.
Prąd spoczynkowy można dość prosto zmierzyć. Amperomierz w obwód zasilania. Nie nadajemy! Wszystkie PR-ki od biasu stopnia końcowego na zero (0V). Mierzymy prąd jaki jest - to jest prąd który płynie obok tranzystorów (przez rezystory, źródło prądowe, LEDy jakieś, nie wiem co tam jeszcze). Jest np. 50mA. Kręcimy pierwszym PR-kiem. Ustaliliśmy np. 300mA na zasilaniu, czyli 250mA na tym tranzystorze. Teraz można zapamiętać położenie tego PR-ka, zejść nim do zera i kręcić następnym potencjometrem albo zapamiętać (zapisać...) te 300mA i ustawić kolejne 550mA (50+250 + 250mA) i tak dalej...


A wystarczyło spojrzeć na schemat przeciętnego wzmacniacza tranzystorowego m.cz, żeby zrozumieć... Jestem amatorem, samoukiem, i czasami wychodzą wielkie rzeczy, a czasami mam braki u podstaw.
Metoda prosta i genialna w swojej prostocie. Inne konstrukcje na IRF wykorzystują rezystory w źródłach, gdzie można pomierzyć prąd. Tutaj trochę spanikowałem.


Cytat:koledzy poprawcie ten schemat, już mu mało brakuje, a ja na ten moment nie mam czasu

Serdecznie dziękuję za pomoc. Spróbuję wymienić te tranzystory i uruchomić wzmacniacz po takich przeróbkach. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Jeszcze jedno - jaki rezystor podać przy LM317? Czy źródło prądowe powinno być "zaplanowane" na sumę wszystkich prądów spoczynkowych?


Przepraszam, jeśli moje pytania są podstawowe. Liczę na cierpliwość kolegów.

Kłaniam się,

Pozdrawiam, Artur
10-03-2023 19:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: KL203 na KF - temat powracający - SP7EZG - 10-03-2023 19:58

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości