Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enkoder/impulsator home made - inne podejście
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #5
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście
Leszku, pomysł zastąpienia enkodera potencjometrem jest oryginalny.
Podobne rozwiązanie z potencjometrem stosowałem w regulatorze obrotów silnika (w lewo, stop, w prawo), obroty proporcjonalne do wychylenia. W moim zastosowaniu miałem problem z bezwładnością układu przy szybkim powrocie do zera. Taki powrót trwa określony czas dlatego musimy reagować z pewnym wyprzedzeniem albo wracać powoli. Być może przy odpowiednio dużej strefie martwej lub systemowi automatycznego powrotu do zera uda się ten problem pokonać. Ja ostatecznie zrezygnowałem z tego rozwiązania i zastosowałem dwa klawisze (w lewo, w prawo).
W tym rozwiązaniu zwolnienie klawisza daje natychmiastowy powrót do zera, przyrost prędkości jest pochodną czasu trzymania klawisza.

Sądzę, że takie rozwiązanie możemy również zastosować do przestrajania syntezy, klawisze (Up, Down), pierwsze 3 sek krok 100Hz, kolejne 2 sek 1kHz, potem 10kHz, po zwolnieniu klawisza wracamy na 100Hz. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania klawiszy oraz mechanizmu przyśpieszania do ustawiania innych parametrów syntezy. W bardzo małych urządzeniach QRP ilość miejsca na panelu frontowym jest niewielka dlatego każdy pomysł zastąpienia typowej "gały strojeniowe" jest ciekawy.

73 Adam
18-06-2010 17:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście - SP5FCS - 18-06-2010 17:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości