Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manualne skrzynki antenowe
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,367
Dołączył: 29-01-2010
Post: #17
RE: Manualne skrzynki antenowe
Ile osób ma dostęp do specjalistycznego lakieru do zabezpieczania dobrego na w.cz.? Warto obejrzeć jak po latach wygląda srebrzone pudełko po powielaczu np. w Zewie (niezabezpieczane bez narażenia na specjalne wpływy środowiska bo w obudowie urządzenia, mogę poszukać i zrobić fotkę). Znam kolegów którzy srebrzą amatorsko (w zasadzie w warunkach domowych tylko metoda jodkowa nie za dobra za to bez cyjanków), można oddać do firm co srebrzą. Zauważ, że bardzo wiele urządzeń mikrofalowych się złoci a nie srebrzy (pcb). Przecież złoto ma gorszą przewodność i od miedzi i od srebra na dodatek złocenie jest dużo droższe. Przyczyna jest prosta nie ulega tak wpływom środowiska a nie wszędzie można stosować lakiery bo to jest dodanie warstwy dielektryka a na mkf to potrafi bardzo mocno zmienić parametry układu na dodatek praktycznie nie da się idealnie kontrolować warsty lakieru (to są układy w znacznej większości niestrojone i muszą być bardzo powtarzalne, to nie jest radar który kosztuje kupę kasy a urządzenia robione w setkach tysięcy sztuk które ma działać od razu (gsm, lnb). To co piszesz o stratach powyżej 14MHz świadczy o stratach w dielektryku oczywiście wszystko idzie w ciepło, użyj innego drutu w emali albo w samym rdzeniu (źle dobrany materiał, przekrój jeśli porównujemy cewkę powietrzną z tą na rdzeniu). Przejrzyj to http://ertec.pl/pl/projekty mało osób ma taką wiedzę o odziaływaniu w.cz. na różne materiały jak szef tej firmy (głównie mikrofale robi teraz do 20kW mocy ciągłej). Pracowałem lata na sprzęcie firmy w, której wcześniej był jednym z głównych konstruktorów (robi teraz w zasadzie te same) nieraz "udało" mi się zwęglić teflon dzięki w.cz. i odrobinie dielektryka -wody (straty w dielektryku) moc nie zaduża 70W ciągłej na 2450MHz. Widziałem też zdjęcia promieników anten mkf robione na laminacie fr4, które przy około 30W na 3,4 GHz były popalone , FR4 to zwykły laminat szklano epoksydowy. Ścieżki były szerokie winne były straty w dielktryku (podłożu szklano epoksydowym). To tłumaczy dlaczego na mkf jako podłoże stosuje się specjalne ceramiki albo teflon (najczęściej) a nie laminat szklano epoksydowy (oczywiście chodzi o straty dielektryczne)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-12-2010 11:24 przez SQ4AVS.)
13-12-2010 8:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Manualne skrzynki antenowe - SQ5NPW - 11-06-2010, 7:34
RE: Manualne skrzynki antenowe - SQ4AVS - 13-12-2010 8:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości