Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analizator widma z Chin -200zł
SP6LUN Online
Andrzej
****

Liczba postów: 252
Dołączył: 01-09-2014
Post: #13
RE: Analizator widma z Chin -200zł
Analizator dojechał i do mnie. Z elementów "z szuflady" zbudowałem generator szumu. Dioda Zennera BZX55C 5V1 i trzy stopnie wzmocnienia na BC337-16. Poziom szumu(*) -60 do -70dBm, trochę mało.
Już miałem dobudowywać jeden stopień wzmocnienia, gdy natknąłem się na informację o niskoszumnych diodach Zennera. Wymieniłem diodę na złącze BE tranzystora i szumy wzrosły do -30 -40dBm. Czy ta dioda jest aż tak niskoszumna, czy coś przegapiłem?
(*) pasmo 2-30MHz, rbw=3kHz, na razie bez tłumików

Generator szumu, wraz z tinyAS, umożliwia pomiar charakterystyki filtrów (ale, nie kwarcowych ze względu na minimalne rbw=3kHz).
Podłączamy do analizatora sam generator szumu:
[gen szumu]---[tłumik1]---[tłumik2]---[tinySA]
Nastawiamy frequency->start, frequency->stop, frequency->rbw, zaznaczamy uśrednianie display->calc->aver16 lub aver4. Po odpowiedniej ilości przebiegów zaznaczamy display->storage->store trace.
Podłączamy filtr pomiędzy generator i analizator.
[gen szumu]---[tłumik1]---[badany filtr]---[tłumik2]---[tinySA]
Zaznaczamy opcję display->storage->substract stored.
Od tej chwili widzimy uśredniony poziom generatora szumów (zapamiętany) - zielony, bieżące pomiary poziomu szumu za filtrem - czerwony i uśredniony poziom szumu za filtrem z odjętym uśrednionym poziomem generatora = tłumienie filtru (kolor żółty).
Na pewno między wszystkimi elementami należy zastosować tłumiki, aby analizator i filtr (tutaj od strony wejścia i wyjścia) widziały zawsze tą samą impedancję.
Maksymalny zalecany poziom sygnału dla tinySA to -25dBm, nie wiem jak ma się to do mocy szumów. Przeliczyć wg najwęższego rbw?
Poziom tła dla analizatora wychodzi ok -100dBm, zostaje więc ok 70dB na pomiary. Żródło szumu powinno więc być na poziomie -25dBm/3kHz plus dodatek na dwa tłumiki.

Z zauważonych niedogodności. Automatyczne skalowanie zakresu (ref level, scale/div) nie uwzględnia zapamiętanego wykresu. Może więc zniknąć z ekranu. (Nie mam najnowszej wersji oprogramowania).

Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-02-2021 20:24 przez SP6LUN.)
07-02-2021 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Analizator widma z Chin -200zł - SP6LUN - 07-02-2021 20:22

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości