Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najprostszy RX jednowstęgowy Polyakova.
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #3
RE: Najprostszy RX jednowstęgowy Polyakova.
Wyjaśniam dla młodzieży ...

Wszystkie wartości kondensatorów podawane na schematach większe od 0 to wartość w pikofaradach i są to kondensatory dla wysokich częstotliwości najczęściej ceramiczne.
Wszystkie wartości kondensatorów mniejsze od zera są podawane w mikrofaradach i są to kondensatory dla małych częstotliwości (akustycznych) najczęściej foliowe.
Ta konwencja upraszcza, schematy bo nie trzeba pisać jakiego typu ma być dielektryk kondensatora.

Filtry m.cz są opisane jako transformatory m.cz. ze starych kieszonkowych radyjkach tranzystorowych - można je znaleźć na strychach, piwnicach - wystarczy popytać znajomych, lub kupić na portalu aukcyjnym - ja kupiłem takie radyjka po 14 zł. W każdym są 2 trafka. Jedno nazywane przez autora przejściowe, czyli rozdzielające sygnał na tranzystory przeciwsobne końcówki mocy, oraz drugie głośnikowe. Jeśli ktoś nie będzie stosował głośnika tylko słuchawki wysokoomowe, to można blok mocy m.cz pominąć i trafka będą niepotrzebne. Kłopot jest z dławikiem filtru m.cz jeśli się nie zdobędzie takiego radyjka - bo trzeba namotać ogromną ilość zwojów na ferrycie AL2000. - ten filtr jest ważny!

Napięcie zasilające to zwykła bateryjka 9 woltowa. Przy tym poborze mocy wystarczy w zupełności do końca eksperymentów. Można również odwrócić kierunek emiterów w tranzystorach - troszkę przebudować układ i zasilać tak jak teraz jest przyjęte czyli minus na masie.


Teraz zauważyłem na schemacie opis: V1-V4 KD503A co by oznaczało, że to jest uproszczona wersja tego RXa, był prawdopodobnie jeszcze przedwzmacniacz w.cz. na 3 tranzystorach ... gdyby komuś wpadł w ręce ...

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2020 3:43 przez SQ9RFC.)
06-01-2020 1:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Najprostszy RX jednowstęgowy Polyakova. - SQ9RFC - 06-01-2020 1:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości