Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #59
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Pierwsze nagranie jest zrobione z oryginalnego Polyakova gdzie zmieniłem tylko heterodynę aby generowała sygnał od 3.500 do 3.518, oraz zmieniłem parametry BPF aby pracował w przedziale telegraficznym pasma 40m. Heterodyna strojona jest diodą pojemnościową zasilaną z potencjometru 10 obrotowego.
Drugie nagranie ... dodałem płytkę LPF m.cz w postaci pi filtru. W szereg dławik 3.9 mH o dobroci Q = 100, przed nim do masy kondensator foliowy 1uF, za nim kondensator do masy 1.5 uF. Te elementy nie są przypadkowe sprowadzałem je na tę okoliczność specjalnie zza oceanu ;-) W szereg z pierwszym kondensatorem jest jeszcze rezystor dopasowujący impedancję filtru do stopnia poprzedniego. Napisałem że ten moduł jeszcze nie jest skończony, pracuję nad dopasowaniem.
Brzmi za dobrze ? pisałem przecież aby porównać go z radiem fabrycznym :-) Tak naprawdę to brzmi trochę lepiej :-) Poczekaj jeszcze, gdy pójdę w teren i nagram wav.
Tak tranzystory BC550 - uwaga na ich ogromne wzmocnienie - wzbudzają się przy zbyt wysokiej impedancji stopnia sterującego.
Fazera czyli fazowej metody wycinania niepotrzebnej wstęgi bocznej jeszcze w tym układzie nie ma. Pracuję nad tym.
To nie jest DDS - to jest tylko atrapka płyty czołowej z innego radia - aby nie straszyło aluminiową blachą.
Docelowo dodam nadajnik CW, oczywiście w klasie E.
Może uda mi się zrobić fotki filtru i całego radyjka...
Na razie kręcę gałką i słucham :-)
Lubię to popiskiwanie.
I lubię takie zagęszczenie stacji - ocean dźwięków...
Waldek zrób jak najszybciej oryginał bez zmian.
I jeszcze ... muszę znaleźć czas na nagranie SSB - to dopiero zdziwko będzie :-)
Do usłyszenia.

73 JERZY SQ9RFC
15-12-2019 17:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ9RFC - 15-12-2019 17:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości