Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #49
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
dobry wieczor Kochani,
takie posty jak tutaj to az sie chce czytac. sporo wiedzy, nostalgia za prostymi urzadzeniami, ktore dzialaja i w dodatku jak?! - ale o tym za chwilke.

przegapilem post Henryka JQR i Leszka (#38,#37). Ten odbiornik Leszku to sobie zrobie. Kondensatory sa, cewka tez, wiec kolejne zadanie domowe tez sie zrobi.

Spiesze jeno doniesc ze polutowalem RX-a (bez VCO). Podlaczylem NWT jako generator w polowie czestotliwosci odbioru pasma 80m a wiec okolo 1750-1900KHz. Cewke zrobilem mala na karkasie 7mm, 33zwoje DNE0.2mm + 4zw grubszym drutem w emalii do anteny, wg opisu w zalaczonym wczesniej EdW.
Wyraznie slychac gdzie cewka sie stroi - wkrecanie rdzenia powoduje znaczny przyrost szumow. Wlasnie slucham SSB w naszym polskim wycinku pasma.
Radio pieknie odbiera! Brak mi slow! Wszystko ciagle na pajaka - tzn. plytka polutowana normalnie, ale kabli tu sporo, wiec sam sie dziwie, ze tu sie na siebie smieci tak nie nakladaja - odbior mozliwy i wrecz mniemam ze stroi sie tutaj wszystko wasko. Stacje mi sie nie zlewaja! Warunki ponoc dobre, wiec zadna stacja z boku jeszcze sie nie pojawila.
Telegrafia tez pieknie chodzi, przy czym rdzen musze glebiej wkrecic coby poziomy sygnalow byly mocniejsze.
Potencjometrem R6 4k7 reguluje poziom glosnosci i tak by modulacja byla mozliwie przyjemna. Natomiast R4 470 Om (powinien byc 220Om), potencjometr; nie wiem co mam tym regulowac? To jest BFO? Zadnych zmian tutaj nie slysze krecac.
Jeszcze raz siade i wszystko posprawdzam na 100%, coby sie nie okazalo ze gdzies jakis maly blad jest.

Na poczatku sluchalem na ok. 7m przewodu antenowego i audio bylo bardzo przyjemne, "gladkie" bym okreslil. Potem podlaczylem przez ten przewod do mojego ENDFEDa 41m i wydawalo mi sie ze jest tez wszystko przyjemnie. Cos sie stalo pozniej, ze audio jest takie bardzo "ostre" i jakby jakis "cyfrowe" - jakby cyborg w radiu gadal. Nie wiem czy to w miedzyczasie propagacja poszla tak do gory i poziom sygnalow przesterowuje troche tor m.cz. czy tez gdzies jest jeszcze jakas inna przyczyna?
Ponagrywalem audio i video - zalacze z telefonu jutro jak da rade. Bedzie tam slychac.

Tak czy inaczej po ponad miesiacu walki, nauki, odbiornik pieknie dziala. Nie moge sie oderwac od sluchania (ale juz pora pozna, trzeba).

Dziekuje Wam wszystkim za wiedze, cierpliwosc i dobre serce.
Teraz bedziemy probowac po malu cos polepszac.

Dobrej nocy!
Waldek


Załączone pliki
.mp3  dcr.mp3 (Rozmiar: 1,020.43 KB / Pobrań: 442)
.mp3  dcr2.mp3 (Rozmiar: 1.32 MB / Pobrań: 444)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-10-2019 0:21 przez SQ8GUO.)
14-10-2019 0:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 14-10-2019 0:21

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości