Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #35
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Witam!

Odpowiem teraz krótko w sprawie prądów bazy i kolektora bo wydaje się, że popełniłeś błędy rachunkowe.

Jeśli Uce=3.78V a Ube=0.65V to Ubc=3.78-0.65=3.13V
To napięcie wymusza przez opornik 500k (2*1M) prąd bazy Ib=3.13V/0.5M=6.26uA
Prąd kolektora Ic policzyłeś poprawnie, ma on wartość 7.77V/4.7k=1.65mA
W takich warunkach beta=1.65mA/6.26uA=264
A zatem zwiększając prąd bazy zwiększyłeś prąd kolektora czego naturalnym skutkiem jest spadek napięcia na złączu C-E. Przy tym napięciu tranzystor będzie pracował dalej poprawnie dla małych sygnałów a jego wzmocnienie dla tych sygnałów powinno być zachowane. Graniczna wartość Uce mieści się w zakresie 1.5-0.5V w zależności od tranzystora a tranzystor osiąga w tym przypadku stan tzw. nasycenia. Wtedy jedynie silne impulsy ujemnej polaryzacji bazy są w stanie przestawić go w inny zakres pracy (z mniejszym prądem Ic) co wykorzystuje się w technice cyfrowej.

Co tranzystor przedstawia od strony bazy dla prądów zmiennych to nieco szersza sprawa i w tej chwili nie odpowiem ale postaram się wrócić do sprawy później.

Proponuję Ci za to zadanie domowe. Dołącz do opornika kolektorowego (4.7k) poprzez kondensator elektrolityczny 1-10uF słuchawki w taki sposób aby kondensator dołączony był do styku opornika i kolektora oraz do jednego ze styków słuchawki a drugi styk słuchawki dołącz do opornika od strony zasilania.
Dotykając do bazy metalowym wkrętakiem połączonym z palcem powinieneś usłyszeć brum, to efekt wzmocnienia tego tranzystora. Jak dołączysz do bazy antenę poprzez kondensator np. 1nF powinieneś usłyszeć stacje radiowe - to złącze B-E działa jak prosty detektor obwiedni. Jak połączysz bazę i kolektor małym opornikiem, np. 10k to Twój tranzystor wejdzie w stan nasycenia i nie usłyszysz ani brumu ani stacji bo sygnały te są zbyt słabe aby wyprowadzić tranzystor ze stanu nasycenia.

I na koniec uwaga na temat drugiego skrajnego stanu tranzystora - zatkania. Jeśli pomiędzy bazą i kolektorem nie będzie żadnego opornika wtedy napięcie Uce będzie w praktyce równe napięciu zasilania bo nie płynie przecież prąd bazy a także nie ma przepływu prądu w kolektorze.
W tym przypadku również nie usłyszysz brumu ani sygnałów stacji (prawdopodobnie) a jedynie silne impulsy napięcia dodatniego od strony bazy mogą zmienić stan tranzystora.
Ten stan jak i stan nasycenia wykorzystuje się w technice cyfrowej (zero-jedynkowej) i mam nadzieję, że z tego opisu dostrzeżesz dlaczego warto projektować stopnie wzmocnienia tak aby napięcie Uce było równe połowie napięcia zasilania. Daje nam to jednakowy dystans zarówno do stanu nasycenia jak i zatkania a więc mamy największy zakres zmienności prądów bazy (na plus i na minus) i tranzystor może pracować z większymi napięciami zmiennymi. Dla małych napięć w.cz. lub m.cz ma to mniejsze znaczenie i napięcie Uce powinno mieścić się w zakresie 0.2-0.8 napięcia zasilania.

L.J.
04-10-2019 18:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SP6FRE - 04-10-2019 18:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości