Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #7
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
EDYCJA PONIZEJ BOM PRZEOCZYL I POMYLIL POSTY. PRZEPRASZAM
Poprostu przeczytalem post Leszka biorac go za post Piotra.
------------------------------------------------------------------------------
Leszek,
tak, widzialem tez ten schemat 3pasmowego RX-a i obym kiedys do tego momentu dotarlSmile. Podobnie z reszta z urzadzeniem do ktorego link podeslal Piotr. I dzieki za lekture (poczytam o Twojej konstrukcji - zapewne jest tu na forum jeszcze sporo ciekawych watkow na ten temat).
aha. jak masz plytki to ja bardzo chetnie. Zbieram rozne czesci, plytki od 20 lat - czas zaczac cos z tym robic. Zaraz wysle Ci info na priv. Sliczne dzieki!

Piotr,
Wspaniala dyskusja wywiazala sie w temacie Gdzie tu regeneracja miedzy Toba i Jurkiem.
Czytam co to homodyna, regeneracja itp. i temat nie jest taki prosty jakby sie wydawalo. Pamietam ze jako nastolatek patrzylem bardzo krzywo na wszelkie DC opisywane w czesopismach nalezacych do AVT. Poprostu urzadzenia z posrednia przemiana byly w modzie a tutaj historyczny zwrotSmile Mam kolejne pytania...Smile

ok,
Zastanawiaja mnie obwody wejsciowe DCR Polyakova czy tez wielu innych prostych DCR-ow: czesto jest to tylko jedna cewka...
Nawet w Piligrimie czy Husarku sa to zdaje sie dwu-obwodowe filtry wejsciowe [BPF].
Ja sie zastanawiam jaka wartosc dodana przyniesie 3-obwodowy BPF w urzadzeniu Polyakova? Chodzi mi tutaj, aby docelowo poprawic selektywnosc urzadzenia (czy to pod katem SSB czy CW), tak aby jak najmniej smieci wpadlo na kolejne stopnie wzmacniajace. Zapewne trzeba bedzie skompensowac tlumienie takich filtrow wzmocnieniem zastosowanych tranzystorow niskoszumnych? I co gdy zrobie te filtry nie na malych karkasach np. 3-7mm tylko na duzych tj. np. 15-30mm? Lub duzych Amidonach (bedzie to rownoznaczne z wiekszymi karkasami?). Mam cicha nadzieje ze czulosc (wrazliwosc na sygnaly radiowe) takich obwodow bedzie duzo wieksza?


Jurek,
„Tranzystory dla początkujących” - jest ich 22 czesciSmile Ponadto sporo do poczytania o pozostalych elementach tez na tym portalu:
https://elportal.pl/podstawy-elektroniki/
Zaczalem juz czytac stare knigi np. Odbiorniki radiowe (Tomasz Bogdan - Urzadzenia Radiowe). Mam sporo starej lektury, klasyki jak: Poradnik UKF, Poradnik Radioamatora, ABC Krotkofalowca i wiele innych. Pewnie ze 30 pozycji, wiec mam w czym wybierac. A P.Goreckiego czytalem w sredniej szkole. Na strychu mam jeszcze ksera EdW - pora do tego wrocicSmile

Dzieki za schemat.

Pytanie:
1. Ty zamiast kondensatora powietrznego w heterodynie, zastosowales m.in. warikap (czyli diode pojemnosciowa?) - czy BB105 (taka sama jak w VFO Taurusa bodajze) tez sie nada? Mysle ze taki kondensator powietrzny tez sie znajdzie, ale wiem ze mam te diody i helipoda 50k wiec moze dokladnosc strojenia bylaby lepsza jak samym kondensatorem. Docelowo kondensator z "nastrojka" (przekladnia planetarna).
2. Te dwie diody na schemacie to zdaje sie mieszacz, tak? Zastanawiam sie nad uzyciem tutaj diod germanowych? Takich jakich sie uzywa do sond w.cz. - zakupilem tez taki [GD507 czy jakos tak], ktore pracuja do ponad 1GHz i chcialbym je docelowo tez wyprobowac, jednak czy to ze diody sa germanowe to ma to jakies kluczowe znaczenie w tym ukladzie? Tzn. jasniej - czy uklad ogranicza mnie przed eksperymentowaniem z takimi diodami? Czy ma to sens?
3. Czy napiecie zasilania jest tutaj krytyczne? Widzialem ze czesto zasila sie tego typu urzadzenia nawet 5V! Z tego co wyczytalem przy innym napieciu trzeba dobrac inne parametry rezystorow wokol tranzystorow, tak by dobrac ich odpowiedni punkt pracy. Ale moje pytanie, czysto teoretyczne, brzmi: jaka jest korzysc z zasilania +12V w stosunku do +5V czy tez wyzej? Dlaczego autor wybral zasilanie 12V a nie jakies inne?

z gory dzieki za drobne wyjasnienia.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-09-2019 0:06 przez SQ8GUO.)
10-09-2019 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 10-09-2019 13:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 11 gości