Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi 4
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #6
RE: Raspberry Pi 4
Witam,

Wakacje, lato, gorąco - Raspberry Pi 4 w tak gorące dni ma ciężki żywot.

Ostatnimi dniami w ofertach sklepów pojawiły się systemy chłodzenia do Raspberry Pi 4. Jeden z tych systemów - pełny dwustronny radiator, zwrócił na siebie moją uwagę. Do wyboru dwa kolory ( na chwilę obecną ) - złoty oraz czarny. Czarny, nie wiedzieć dlaczego, jest odrobinkę droższy - taka sytuacja była w chwili mojego zakupu. Obecnie ceny obu kolorów są jednakowe.

Zamówienie, dzień oczekiwania i jest. Wygląda na solidny i masywny wyrób.
W zestawie mamy dwie połówki radiatora- górną oraz dolną, cztery wkręty do skręcania i dwa termopady. Dlaczego dwa, a nie trzy termopady ? Tego nie wiem jeszcze.
İmage İmage
Jak widać na drugim obrazku, od wewnętrznej strony radiatora znajdują się wypustki ( wysepki ) które przez załączone termopady mają odbierać ciepło z procesora, pamięci RAM i częściowo z PCB ( dolna część radiatora ).

Złożenie w całość to banalna sprawa - nakleić termopady, nałożyć odbie połówki radiatora na PCB Raspberry i skręcić całość załączonymi wkrętami.
İmage İmage

Jak widać, całość stała się dosyć panecerna, zabezpieczona przez przypadkowym uszkodzeniem i ma nawet przyzwoity wygląd.

I w tym miejscu zalety się kończą. Dlaczego ? Radiator ten ma pełnić funkcję skutecznego odprowadzania ciepła. Tak niestety nie jest. Spowodowane to jest błędami konstrukcyjnymi ( przynajmniej mój egzemplarz takie posiada ).
Zdecydowanie za duże odległości między wysepkami a układami, które mają być chłodzone !

- pamięc RAM nie jest chłodzona, co można zauważyć na poniższym obrazku - znaczna szczelina między pamięcią a termopadem przyklejonym do wysepki radiatora
İmage

- zbyt duża odległość między wysepką radiatora a procesorem malinki, przez co termopad nie jest ściśnięty - ot cudem udało się, że tylko delikatnie styka się z w/w elementami. Na dodatek wysepka jest przesunięta względem procesora.
İmage

- brak w zestawie termopada do dolnej części radiatora. Tu zauważyć można również bardzo dużą szczelinę między wysepką a PCB ( być może nie ma być tu termopadu, tylko w jakim celu jest umieszczona wysepka ? )
İmage

Po testach wyszło, że procesor osiąga nadal temperatury z "górnej półki" - średnio miałem 65 stopni, gdzie radiator był tylko lekko ciepły. Różnica temperatur wynosiła na oko powyżej 15 do 20 stopni. Dużo cieplejsze od radiatora natomiast były obudowy złącz - ethernet, USB, microHDMI.

Można robić poprawki konstrukcji we własnym zakresie - podwójne termopady ( trochę bezsens ), zmniejszyć wysokości nóżek radiarora ( te elementy w które są wkręcane wkręty ) o 0.5 do 1 mm, aby zmniejszyć odległości między wysepkami a układami z których ciepło ma być skutecznie odbierane.

Szkoda, że tak fajny produkt jest tak bardzo niedopracowany.

Powyższy post nie jest w żadnym wypadku reklamą. Są to moje osobiste testy i odczucia ,które mam nadzieję, pomogą przyszłym nabywcom w podjęciu decyzji.
Ze swojej strony opinię o zakupionym radiatorze prześlę niezwłocznie do sklepu / dystrybutora.

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-08-2019 18:22 przez SQ8MVY.)
27-08-2019 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 07-07-2019, 17:44
RE: Raspberry Pi 4 - SQ7ACP - 13-07-2019, 17:10
RE: Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 14-07-2019, 22:15
RE: Raspberry Pi 4 - SQ4CTK - 12-08-2019, 14:12
RE: Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 12-08-2019, 15:53
RE: Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 27-08-2019 18:21
RE: Raspberry Pi 4 - SP9FKP - 27-08-2019, 21:47
RE: Raspberry Pi 4 - SP9FKP - 26-07-2020, 10:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości