Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr Helikalny na 144MHz
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 289
Dołączył: 12-12-2009
Post: #8
RE: Filtr Helikalny na 144MHz
(15-04-2019 13:09)SQ5KVS napisał(a):  ..., rozumiem że ta granatowa linia to tłumienie odbicia. Widać że trzy-obwodowy. ...
----------
... niestety nie mam (i nie zakładałem że będę je kupował) tych kondensatorów do strojenia jakie Ty użyłeś

Ta granatowa linia to nie tłumienie odbicia, lecz naniesiona na na charakterystykę w szerokim paśmie - charakterystyka w paśmie przenoszenia. Wartości tłumienia dla niej są po lewej stronie osi pionowej. Żeby uzyskać rzeczywistą wartość tłumienia w paśmie trzeba odjąć 10dB ze względu na podpięty zewnętrzny tłumik. (wychodzi ok. 1,2dB w środku pasma). Podziałka częstotliwościowa 1MHz/dz. dla tej charakterystyki. Dla szerokiej charakterystyki - 10MHz/dz. (zakres pomiaru 100-200MHz)
Return Loss niestety nie była zrobiona a charakterystykę SWR mam skompilowaną z pomiarów impedancji (chyba jednak ją odszukam).


Użyłem kondensatorów Johanssona kupionych za nieduże pieniądze od sp7dyn na znanym portalu; było warto!
Uwaga konstruktorska;
przymierzałem się do zrobienia filtra w wersji kanonicznej, czyli z przegródkami wyliczonym w ELSIE ale po analizie projektu doszedłem do wniosku, że będzie to raczej trudne ze względu na krytyczny wpływ gabarytów przegród na kształt charakterystyki i impedancji filtra. Filtr z czeskiego linka zrobiłem jako wprawkę ale okazał się tak dobry, że zrezygnowałem z projektowanego modelu. Konstrukcję zrobiłem w jeden wieczór, pilnując jedynie technicznej dokładności wykonania (ca. 0,2mm w wymiarach komór) i praktycznie na oko dopasowując nawinięte na wiertle cewki.
_________
Ryszard

edit:
Odnalazłem obrazek z przebiegiem swr helikala:

İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-04-2019 22:03 przez SP9FYS.)
15-04-2019 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Filtr Helikalny na 144MHz - SQ5KVS - 11-04-2019, 18:36
RE: Filtr Helikalny na 144MHz - SP9FYS - 15-04-2019 22:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości