Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #38
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
(23-05-2019 14:22)SP3GO napisał(a):  A ja mam w takim razie do Ciebie pytanie Sławku: masz jakieś materiały do tego jednopunktowego DFT i referencyjnym przesuniętym o 90 stopni?
Bo czytałem ostatnio o takim miksowaniu sygnału przed FFT, że IF = 0, a więc do poziomu DC - zastanawiam się właśnie, jak z tego wydobyć fazę, skoro tam się nic nie "kręci", a mamy tylko napięcie stałe. To właśnie o takim 1-punktowym pomiarze myślisz, prawda?

Nie, 1 punktowe DFT to krótko mówiąc pomiar dla jednej częstotliwości (funkcji bazowej), której próbki stanowią pomiar referencyjny.
Wzór ogólny DFT dla jednej częstotliwości masz tutaj, w sekcji "Definition".. Pomysł polega na tym że jeżeli w tym wzorze zamiast wyliczać funkcje sinus i cosinus podstawisz próbki sygnału referencyjnego przesuniętego w fazie 0 i 90stopni (czyli odpowiednio jako sinus i cosinus) otrzymasz tą samą liczbę zespoloną którą otrzymujesz w wyniku odejmowania 2 binów otrzymanych z potraktowania przebiegów pomiaru i referencyjnego funkcjami FFT. Dla uzyskania sygnału referencyjnego przesuniętego w fazie o 90 stopni trzeba wyliczyć filtr Hilberta lub inny który da przesunięcie 0/90 lub +/-45 stopni.

Nie mam linku w sieci do opisu tej metody ale stosuję ją w precyzyjnych pomiarach impedancji z tą różnicą że przebieg sinusoidalny jest wytwarzany przez DAC'a przez co zamiast obliczeń funkcji sinus/cosinus podstawiam jego tablicę.

Pomiar o którym wspomniałeś na IF=0 jest stosowany w analizatorze N2PK, gdzie przesunięcie fazy 0/90 stopni wykonywane jest DDSem który stanowi LO dla mieszaczy.

73 Sławek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-05-2019 15:45 przez SP9BSL.)
23-05-2019 15:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz) - SP9BSL - 23-05-2019 15:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości