Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #37
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
Witam!

Policzyłem szybko, że 4096 dla przetwornika ADC to dynamika ok. 72dB i tyle chyba pokazałeś wcześniej dla RL choć widać, że szumy własne to kilka dB. Dla wyższego pasma szumy rosną "na oko" trzykrotnie co się wydaje naturalne. Dla przetwornika 10 bitów teoretyczna dynamika to jeszcze 60dB a więc znacznie lepiej niż dla rozwiązań sprzęgaczowych.

240kHz oznacza dla częstotliwości pośredniej 11.25kHz możliwość odtworzenia mniej więcej 10-tej harmonicznej w widmie częstotliwości (ok. 21 próbek w okresie częstotliwości pośredniej) .
Twój filtr w pośredniej osiąga tłumienie -70dB względem maksimum mniej wiecej dla 140kHz a więc wydaje się, że masz próbkowanie dobrze dobrane do spodziewanych produktów w badanym sygnale.
Jakby nie sprawiło Ci to wielkiego problemu i znalazłbyś chwilę czasu to sprawdź proszę jak zmienią się wskazania miernika kiedy drastycznie obniżysz ilość próbek np. do 512?. Po cichu liczę, że stosując nieco mniejszą pośrednią i bardziej stromy lub selektywny filtr w pośredniej znacząco obniżą się wymagania obliczeniowe dla fft a może nawet przy tych parametrach filtry taka ilość próbek nie jest konieczna?

Sławek mówiąc o jednopunktowym DFT miał chyba na myśli nie składową X(0) czyli składową stałą a raczej X(1) czyli prażek podstawowy. Przesunięcie w fazie za pomocą filtru cyfrowego ma zapewnić prawdopodobnie ortogonalność wyników, w innym przypadku mielibyśmy dwie dane z których jedna byłaby przemnożona skalarnie.
Implementacja filtru cyfrowego w chip-ie mikrokontrolera to dodatkowy czas procesora czego wolałbym uniknąć stosując raczej rozwiązania analogowe właśnie w formie stromego filtru na pośredniej a może nawet filtru rezonasowego.

Na razie snuję rozważania teoretyczne a że nie mam jak ich jeszcze sprawdzić w praktyce to muszę prosić o pomoc dobrych ludzi ;-) . Ostatnio naczytałem się trochę o fft, nie mam jeszcze sprecyzowanego pomysłu do czego tego użyć ale na początek pewnie chciałbym uruchomić algorytm Cooley-Tukey-a.

L.J.
23-05-2019 15:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz) - SP6FRE - 23-05-2019 15:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości