Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #32
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  Konsekwentnie dopiąłeś swojego cel - zazdroszcząc osiagniętego wyniku gratuluje! ;-)

Dzięki! Smile
No nie będę ukrywał, że satysfakcję mam niesamowitą z ukończonego dzieła.

(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  Zasymulowałem sobie użyte przez Ciebie filtry dolnoprzepustowe i faktycznie, mam niemal identyczne wyniki jak podałeś więc domyślam się, dodatkowo z podanego wcześniej wykresu fft, że pomiar ma charakter homodynowy z częstotliwością przemiany ok. 11kHz?. Jeśli tak to dlaczego ta czestotliwość a nie niższa?

Zgadza się - homodyna, a IF to dokładnie 11250Hz.
Przy szukaniu odpowiedniej IF brałem po uwagę wiele parametrów.
Maksymalizowałem IF, aby w krótkim okresie samplowania (a urządzenie ma być możliwie szybkie) zmieściło się możliwie dużo pełnych okresów sygnału. Do tego im większa IF, tym lepiej dla Si5351, bo tam ostrzegają przed interferencjami między kanałami, jeśli nie ma odpowiedniej odległości w częstotliwości między nimi. Od góry z kolei IF ograniczały możliwości procesora - maksymalna częstotliwość samplowania oraz pasmo opampów, aby LPF jeszcze dobrze działały.
Te i inne parametry uwzględniłem w obliczeniach i wyszło mi, że 11250Hz będzie optymalne Smile

(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  A więc zakładając, że mam rację co do tych 11kHz, w zakresie podstawowym LO oraz CLK generowane są w tej samej pętli PLL (zgodność fazy) z przesunięciem właśnie ok. 11kHz ale dla pomiarów powyżej 225MHz musiałeś zmniejszyć odstęp częstotliwości do ok. 3.7kHz?

Zgadza się. Przy pracy na 3-ciej harmonicznej zarówno częstotliwości składowe jak i IF jest dzielone przez 3. Wtedy IF wynosi dokładnie 3750Hz.

(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  Moduł impedancji wyznaczasz na podstawie pomiarów w kanale podstawowym (pomiar skalarny) a kanał referencyjny służy do jednoznacznego wyznaczenia fazy mierzonej impedancji ?

Nie do końca tak.
Z mostka dostaję sygnał, który jest wprost proporcjonalny do współczynnika odbicia Gamma. Fazę tej Gammy mam z porównania fazy z kanałem referencyjnym. Tym sposobem mam Gammę zespoloną.

Dalej do Gammy zespolonej stosuję kalibrację wektorową (z zebranych wcześniej danych Open-Short-Load) i mam skalibrowaną Gammę zespoloną.

Z zespolonej Gammy obliczam zespoloną impedancję.
A stąd mam już moduł impedancji, o który pytasz Smile

(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  Mając dane w dziedzinie częstotliwości (po fft) stosujesz eliminację progową śmieci o poziomie niższym niż trzecia harmoniczna?

Nie ma takiej potrzeby. Po prostu interesuje mnie tylko jeden BIN z całego FFT.
A śmieci niech sobie będą - fajnie wyglądają na wykresie FFT, bo przynajmniej widać, że się wykres odświeża Wink

(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  Mówiąc o 2048 próbek masz na myśli taką ich ilość dla jednego okresu mierzonego sygnału?

Nie. Tyle sampli jest pobieranych i przesyłanych do PC dla każdego kanału. A to ile tam się zmieści okresów zależy od częstotliwości samplowania i IF (czyli częstotliwości samego mierzonego sygnału).

(22-05-2019 14:11)SP6FRE napisał(a):  Mi chodzi po głowie zastosowanie zaawansowanej obróbki sygnałów do pomiarów bez wspomagania się PC co oznacza implementację fft w chip-ie ale na razie jestem na etapie rozpoznawania tematu :-(

Da się to zrobić pewnie, a implementacja FFT wcale nie jest trudna, ale na pewno będziesz potrzebował nieco większego (RAM) i szybszego procesora, niż ten mój malutki (ale i tani) STM32F103 Smile

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
22-05-2019 23:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz) - SP3GO - 22-05-2019 23:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości