Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #30
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
Jeden z kolegów zmotywował mnie na priv i powstała nowa wersja oprogramowania - pozbyłem się tej nieprzyjemnej nieciągłości na wykresach w okolicach 225MHz.
Wynikała ona stąd, że wszystkie pomiary kalibracyjne trzymałem w jednej tablicy interpolacji, więc po przejściu na 3-cią harmoniczną powyżej 225MHz właśnie, następował nieunikniony skok amplitudy i stąd w interpolacji tak duże zafalowanie.

Wystarczyło rozdzielić tablicę interpolacji na dwie: dla dolnego i górnego zakresu, a zafalowanie zniknęło jak ręką odjął Wink

Oto rezystor 50R (pomiar przez metrowy kabel) w całym zakresie:

İmage

Pięknie, gładko Big Grin

Pozostałe wykresy podobnie jak ostatnio, ale już bez "zęba" w okolicy 225MHz.

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO

Tak właściwie, to prezentując VNA i wykres dla 50R na porcie, powinienem również zamieścić wykres RL (Return Loss) przy pełnym dopasowaniu, bo mówi on wiele o jakości miernika i o tym, jaką dynamikę (a więc i dokładność) mamy dostępną.

Oto więc RL w pełnym zakresie:

İmage

Jak widać w dolnym zakresie (poniżej 225MHz, a więc łącznie z pasmem 2m) utrzymuje się na wysokim poziomie ~75dB, ale nawet dla górnego zakresu (>225MHz, praca na 3-ciej harmonicznej) tylko w niektórych miejscach spada poniżej 60dB.

Gdyby kogoś interesował RL na samym początku zakresu, a więc fale długie i średnie, to proszę bardzo:

İmage

A tutaj jeszcze zbliżenie RL dla okolic pasma 70cm:

İmage

Jakiś czas temu wymieniłem się z jednym z Kolegów ciekawą dyskusją na temat VNA - podesłał mi wtedy parę wykresów ze swojego urządzenia (miniVNA), gdzie było m.in. Return Loss przy dopasowaniu. Nie wiem dlaczego (jakieś ograniczenia sprzętu?) ale RL kończył się u niego na ~40dB, więc DSP VNA wypada w tym porównaniu naprawdę dobrze Smile

A jak RL wygląda na MAX6 albo innym VNA?
Podzieli się ktoś screenami dla porównania?

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2019 12:55 przez SP3GO.)
21-05-2019 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz) - SP3GO - 21-05-2019 20:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości