Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #25
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
(20-05-2019 18:50)SP9BSL napisał(a):  Karolu faza... Bez pomiaru drugim mieszaczem nie będziesz miał informacji o fazie sygnału wyjściowego z generatora.

Dokładnie.

(20-05-2019 21:03)SQ5KVS napisał(a):  Hm... Ok, ale przecież to są dwa wewnętrzne sygnały, LO i CLK0, generowane przez ten sam Si, więc ich fazę możemy sobie ustawić w samym Si...

Ale faza pojedynczego sygnału może być dowolna, w zależności od tego, w którym momencie zaczniemy go samplować. A dopiero pomiar (jednoczesny!) dwóch sygnałów da nam informację o ewentualnej zmianie fazy sygnału pomiarowego względem tego referencyjnego.

Innymi słowy, gdybyśmy mierzyli jeden sygnał, to uzyskamy dla poszczególnych częstotliwości fazę np.:
10, 180, 45, 90, 70, -160, -20, -60
Faza wydaje się losowa.

Ale jak już mierzymy dwa sygnały, to analogicznie otrzymamy wartości:
10|5, 180|175, 45|40, 90|85, 70|65, -160|-165, -20|-25, -60|-65
I wtedy wiemy, że faza sygnału mierzonego różni się od referencyjnego o 5 stopni Smile

(20-05-2019 17:39)SQ5KVS napisał(a):  Do badania wzmacniaczy prosił bym o sprawdzenie (i takąż opcję w sofcie) jak zmniejsza się dokładność pomiaru impedancji wejściowej od poziomu sygnału (hm.. no tak, nie ma regulacji poziomu CLK1, więc może innym razem). Przy tych sygnałach które wyjdą z Si będzie tam o ile dobrze widzę jakieś 1 - 1.5V p-p, to może przesterować wejścia części wzmacniaczy i pomiar jest nieadekwatny..

No można by oczywiście próbować wstawić tam jakiś programowalny tłumik, ale wtedy nie wykorzystamy pełnej rozdzielczości 12-bitowego ADC i podejrzewam, że dokładność pomiaru znacznie spadnie, bo dostępna dynamika będzie znacznie mniejsza.
Oczywiście można by też dodać sterowanie wzmocnieniem za LPF, ale i cały układ trochę się skomplikuje. Ja chciałem postawić na prostotę układu i maksymalizację dokładności pomiaru.

Si5351 też ma sterowanie poziomem sygnału wyjściowego skokowo na 4 poziomach: 2, 4, 6 i 8. W tej chwili (jak widzę w kodach) do 225MHz mam poziom 4 i pod to było dobierane wzmocnienie za LPF (a więc jest jeszcze możliwość programowego obniżenia do 2 i sprawdzenia jak to wpłynie na dokładność pomiarów), ale dla pracy na 3-ciej harmonicznej mam już poziom najniższy 2.

Akurat taki a nie inny poziom sygnałów (4 na 1-szej i 2 na 3-ciej harmonicznej) wynikał z wielu eksperymentów i wyszło, że takie ustawienie ma najmniejszą różnicę amplitud między sygnałami w obu zakresach, a jednocześnie sygnały podstawowe nie są przesterowane.

(20-05-2019 18:50)SP9BSL napisał(a):  Mnie interesuje inna rzecz: dla czego do obu mieszaczy wchodzi inny sygnał z SI5351: CLK0 i CLK1? Nie powinien to być ten sam sygnał?

Powód: izolacja między kanałami - powinna być jak największa, aby zmiany na kanale pomiarowym nie wpływały na kanał referencyjny. A pomiar fazy jest w tym temacie bardzo wrażliwy.

Mostek ma na gałęzi tylko 50 omów, więc obciążenie mostka jakąś dziwną impedancją mogłoby w znaczącym stopniu wpłynąć na sygnał referencyjny, gdyby był brany z tego samego zegara, a więc ze "szczytu" mostka.
A tak - izolację zapewniają nam bufory wyjściowe Si5351 Big Grin

Oczywiście oba sygnały (CLK0 i CLK1) są w Si5351 ustawione tak, aby miały tę samą fazę (zasilane jedną PLL).


Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
20-05-2019 21:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz) - SP3GO - 20-05-2019 21:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości