Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA170W z Chin, jak to poskładać ?
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 288
Dołączył: 12-12-2009
Post: #34
RE: PA170W z Chin, jak to poskładać ?
(13-03-2018 21:51)SP6AUO napisał(a):  .....
Co do tych cewek w wykonaniu Nowicjusza mam zastrzeżenie.
Środkowa ma wg wyliczeń 71nH skrajne po 63nH.
Przy takich parametrach to środkowa powinna być najbardziej ściśnięta,
a skrajne troszkę rozchylone.Padło wyjaśnienie,że w ten sposób wyregulował
swr i ja to przyjmuję.Nie mam zastrzeżeń.
Jedynie dziwi mnie,że cewki po 2 zwoje i kondensatory 18p i 33p
dają filtr 200MHz a moje cewki też po 2zw a kondensatory po 12p i 24p dają filtr około 100MHz....

Nie ma co zaklinać rzeczywistości. Fizyki nie przeskoczymy.
Do obliczeń podstawowych przyjąłem model filtru Czebyszewa 7-go rzędu, częstotliwość odcięcia 180MHz (arbitralnie) nierówność w paśmie przenoszenia 0,05dB, dobroć cewek - 150, dobroć kondensatorów - 500 (z katalogu ATC). Okazuje się, że Chinczycy dostarczyli kondensatory o wartościach dla takiego modelu. Oczywiście zbudowanie filtra o oczekiwanych własnościach z takich elementów jest nierealne - kondensatory mają swoją tolerancję, projekt płytki nie jest bez wad - ścieżki połączeniowe pomiędzy ogniwami filtru są bardzo szerokie i mają dużą pojemność (FR4 ma eps. 4,5), cewki - Undecided , stąd próba optymalizacji projektu.
Cewki są jakie są; fizycznie na pewno przewymiarowane. Nieuwzględnione są indukcyjności doprowadzeń - dla drutu fi 1mm ~5,5nH/cm + indukcyjności ścieżek (nieokreslone ale jednak trochę mniejsze) stąd konieczność kompensacji przez rozginanie zwojów.
Jeżeli cewka ma średnicę 10mm, to zwiększenie jej o 1mm daje przyrost indukcyjności o 20% a niewielkie błędy wykonawcze, sprężystość drutu itp. dają różnice w kwadracie błędu; to b. dużo.
Ostatnia uwaga. Chińczycy dostarczają w zestawach LD-Mosy z wylutu. To nie są nowe półprzewodniki. Nie wiemy w jakich warunkach pracowały, mogą robić wrażenie sprawnych, ale tak może nie być. To samo tyczy się kondensatorów ATC (nowe są b.kosztowne - 2-3E za sztukę). Wątpię, żeby tam ktokolwiek testował elementy. To frustrujące chociaż dostawca nie ukrywa tego faktu i trzeba się liczyć, że możemy dostać wybrak. Ale jak mówią: "no risk, no fun":cool:
Koledze SP8X życzę sukcesu w uruchomieniu wzmacniacza.
pozdr. Ryszard
14-03-2018 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: PA170W z Chin, jak to poskładać ? - SP9FYS - 14-03-2018 21:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości