Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie akumulator samochodowy pojemność - możliwe problemy
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #13
RE: Zasilanie akumulator samochodowy pojemność - możliwe problemy
(24-11-2017 19:05)SP3FEC napisał(a):  W samochodach często akumulator ma napięcie np. 13 V, a samochód rusza i w trakcie jazdy jest doładowywany, nikt go wcześniej nie rozładowywuje do np. 10,8 V.


Panowie zwróćcie uwagę na drobiazg. Mity i pozory mylą! Akumulator zaleca się ładować prądem dziesięciogodzinnym Q10 natomiast dla uzyskania informacji o tym czy akumulator ma pojemność znamionową należy go rozładować prądem dwudziestogodzinnym Q20 do określonego napięcia. Stąd wynika fakt, że pojemność na obudowie akumulatora jest podawana dla prądu rozładowania (nie ładowania) Q20.

Diagnostyka

Definicje

Manual

(24-11-2017 19:05)SP3FEC napisał(a):  Natomiast ze zdziwieniem przeczytałem, że pojemnośc akumulatora jest podawana dla prądu 20-godzinnego. Co to znaczy?
Zawsze myślałem, że pojemność akumulatora np. 48 Ah oznacza, że można z niego czerpać prąd 1 A przez 48 h (teoretycznie), prąd 2 A przez 24 h, prąd 4 A przez 12 h itd.
Jak ma się do tego prąd 20- godzinny???

Niestety nie jest to prawda. Akumulator 48 Ah rozładowywany prądem Q10 czyli 4,8 A nie będzie wykazywał pojemności 48 Ah tylko znacznie mniej. Im większy prąd rozładowania, tym mniejsza pojemność. To wynika z szybkości zachodzenia zjawiska wymiany siarki z elektrolitu do płyt w ograniczonej objętości elektrolitu. Elektrolit nie jest w stanie się tak szybko ujednorodniać i oczekiwana pojemność jest znacznie mniejsza niż znamionowa.

(24-11-2017 21:37)SPO3O2OL napisał(a):  Nie mam zamiaru podważać Twojej wiedzy co do tego na jakiej podstawie producenci "zwykle" deklarują pojemność akumulatorów.
Jednak zwrot dużo,dużo niższa pojemność mówi tak naprawdę mało.
Jak możesz kolego SQ9JXT przedstawić test pojemności akumulatora kwasowego dla C20 i C5 to chętnie poznam co oznacza dużo,dużo niższa pojemność.

Bardzo chętnie, ale nie mogę wstawić żadnego załącznika. Nie wiem z czego to wynika.
Ściągnij sobie poradnik, który kiedyś załadowałem na elektrodę i zobacz na stronę 26 gdzie są podane zależności między czasem rozładowania a prądem. Charakterystyki rozładowania nie są prostymi ale krzywymi.
Link:
Poradnik techniczny KOBE

A co do powyższych wypowiedzi - no cóż. Wypowiedzi na forum powinny być bez osobistych wycieczek. Szczególnie bez wypominania nikomu kto czego nie wie, czego się jeszcze nie nauczył, jak się ma uczyć, jak sprawdzać swoją wiedzę w temacie czy udowadniać innym że ja wiem, ale nie powiem albo wiem jednak co będę mówić jak i tak nie zrozumiesz. Bez sensu jest taka dyskusja i nic kompletnie z niej nie wynika!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2017 15:41 przez SQ9JXT.)
27-11-2017 10:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Zasilanie akumulator samochodowy pojemność - możliwe problemy - SQ9JXT - 27-11-2017 10:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości