Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Netbooki w służbie swoim użytkownikom - wydajność
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 187
Dołączył: 06-12-2015
Post: #1
Netbooki w służbie swoim użytkownikom - wydajność
Witajcie


Zakupiłem Asusa EEE PC 1015BX opartego o dwurdzeniowy AMC C60.
To mój drugi netbook. Pierwszy był wyposażony w Atoma (jednego z pierwszych) i nie grzeszył wydajnością.

Przez weekend poszukałem wydajności, i chciałbym się tym z wami podzielić

Oczywiście - wszystko na dystans, jednak zapewnia w miarę komfortową pracę.
Zakupiłem go bo:

-łączności w cyfrze (zewnętrzna karta muzyczna na USB)
-przeglądanie internetu
-prowadzenie loga.
-RTLSDR, Arduino, projektowanie płytek


Szybko okazało się, że sprawy nie wyglądają tak super jak mogłoby się wydawać. Pomimo tego, że C60tka posiada dwa fizyczne rdzenie to NAPRAWDĘ nie grzeszy wydajnością. 1333MHz w trybie turbo? To nie są procesory z epoki Core2Duo. To są znacznie wolniejsze procesory, które w dobie stron we Flashu niestety się bardzo ksztuszą....

Krok 1: System.
Ja wiem, że sprzęty obecnie sprzedawane są wyposażone w ciężkie Windowsy 10, które nawet pomimo okrojenia są powolne. Usunąć. Tu w zależności od potrzeb - ja pracuję na XPku, pomijając fakt, że nie mogę używać ulubionego SDR#. System ma wyłączone wszelkie efekty wizualne.

Krok 2: Dysk
OBOWIĄZKOWA defragmentacja. W netbookach montuje się dyski, które są enegooszczędne, cokolwiek to znaczy, w związku z czym są powolne. Dla bogatych - mile widziany SSD. Ja nie chciałem się w to pakować - nie ma sensu.

Krok 3: RAM
Tutaj ciekawostka.
Mój laptop ma na stałe przylutowane kości do płyty, bez możliwości rozbudowy. 1 GB. Pamiętam czasy, gdzie komputery miały 16 MB operacyjnej, i wszystko działało, ale niestety - czasy się zmieniają.
Masz możliwość wymiany ramu? Minimum 2 GB.
U mnie niestety nie przeszło. Chromium skutecznie zajmował cały dostępny RAM. W związku z tym -

- eBoostr. Program, który tworzy plik pamięci podręcznej na Kartach SD/Pendrive'ach. Bardzo fajnie uzupełnia dysk w momencie, gdy trzeba szybko odczytać małą ilość danych z pamięci.
Przestrzeń wymiany na tych nośnikach. W XP jest możliwość zlokalizowania przestrzeni wymiany na nośnikach zewnętrznych, więc to również pomaga, gdy RAM się zapcha. W nowszych systemach można to zrealizować przez Ready Boost. Szczerze polecam. Komputer znacznie przyśpieszył.

Krok 5: Procesor
- Podkręcanie. Szukasz wydajności? Nie kupuj Netbooka. W moim przypadku użyłem programu K10stat do wymuszenia prędkości taktowania. Na ile jest prawdziwa? Nie wiem. Po przetaktowaniu C60 z 1333 na (Stałe!) 2000 MHz zauważyłem, że flash działa płynniej, a strony ładują się od ręki zapewniając gładką pracę. Oczywiście Photoshopa nikt na tym nie będzie uruchamiał, ale naprawdę jest płynniej.


Po tych kilku zabiegach szybkość uruchamiania podstawowych aplikacji wzrosła, a praca stała się przejmniejsza i płynniejsza, bez konieczności czekania na załadowanie się czegoś.

Mam nadzieję, że podsunie wam to kilka pomysłów, i zastosujecie podobne rozwiązania u siebie w netbookach

Pozdrawiam!

SP7EZG/3 bo praca.

Pozdrawiam, Artur
22-10-2017 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Netbooki w służbie swoim użytkownikom - wydajność - SP7EZG - 22-10-2017 13:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości