Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
G5RV - czy warta uwagi?
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #4
RE: G5RV - czy warta uwagi?
Andrzeju Artur pytał o G5RV, a Ty mu zrobiłeś wykład o InvV.
Moje zdanie jest następujące:
1. Nie warto.
2. Nie wiem jaką wędkę masz na myśli - GP z wędki zestrojony na dane pasmo będzie o niebo lepszy na DX-y.
3. Teoretycznie się stroi, ale podejrzewam, ze jeżeli nawet, to pasm WARC nie ,,ugryziesz " przy jej pomocy.
4. Sporo gorsza.
5. Linia transmisyjna powinna być pionowo - inaczej mogą pojawić się w układzie prądy asymetrii - efekt to w.cz. na mikrofonie albo w innych sprzętach domowych.
6. Minimalna rozsądna wysokość od ziemi to przeważnie 1/2 długości fali - resztę dopowiedz sobie sam. Działać może i będzie, ale możesz mieć kłopoty z rezonansami, bo negatywny wpływ na ich rozmieszczenie na poszczególnych pasmach będzie miała bliskość dachu. Rezonanse zapewne pojadą w dół, więc raczej nie wchodzi tu w grę wykonanie według standardowych wymiarów i powieszenie - potem możesz się zdziwić.

Nie wiem, co Ci Arturze doradzić. Na Twoim miejscu rozejrzałbym się jednak za jakimś innym rozwiązaniem. Być może zaryzykowałbym nawet powieszenie jako InvV anteny W3DZZ, ale z trapami wykonanymi ,,jak Bóg przykazał" - czyli nie z koncentryka, a normalne cewki ze srebrzanki + kondensatory 60 pF z laminatu. Wydaje mi się, że byłaby ona łatwiejsza do ,,ogarnięcia" przy strojeniu. Wiem, że w radiu masz skrzynkę, ale jednak antena powinna mieć rezonanse w pasmach, bo inaczej to równie dobrze można się podłączyć z radiem do płotu.

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-08-2017 23:02 przez SP4LVC.)
17-08-2017 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
G5RV - czy warta uwagi? - SP7EZG - 06-08-2017, 19:48
RE: G5RV - czy warta uwagi? - SP6AUO - 06-08-2017, 20:29
RE: G5RV - czy warta uwagi? - SP7EZG - 06-08-2017, 20:48
RE: G5RV - czy warta uwagi? - SP4LVC - 17-08-2017 23:00
RE: G5RV - czy warta uwagi? - SP7EZG - 22-08-2017, 7:45

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości