Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #30
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
Załączam pliki Qucs-a. Bawiłem się trochę zmianami elementów ale nawet duża zmiana pojedynczego elementu nie zaburza charakterystyk (przynajmniej w tej skali). Można byłoby przynajmniej kondensatory ustawić w zakresie 5% ale zrobię to jak znajdę czas ;-)
Faktycznie, każde z wyjść zawiera pełny sygnał co wykorzystuje się sumując odpowiednio sygnały i w ten sposób podnosząc skuteczność przemiany. Największym jednak zaskoczeniem dla mnie było stwierdzenie, że filtr sterowany sygnałem monofazowym ma taką niepozorną charakterystykę - choć nietypową w porównaniu ze zwykłymi układami RC, RL, a nawet RLC.
Postaram się z tej pracy ocalić coś od zapomnienia - spróbuję co można wyciągnąć z ATiny poza generowaniem częstotliwości. Może uda się zrobić odczyt oraz przemiatanie?. Układ ma jednak bardzo mało pamięci i sama obsługa wyświetlacza LCD zabiera jej większość :-(
Pomysł z przemiataniem całej charakterystyki urządzenia wykorzystałem sam w badaniach DC01 ale wtedy ta metoda wydała mi się zbyt niedokładna i zbyt skomplikowana zarazem bo wymaga przestrajanego generatora, detektora oraz oscyloskopu. Może trzeba do niej wrócić ponownie i poprawić aby była do zaakceptowania?
L.J.


Załączone pliki
.zip  phase_shifter_prj.zip (Rozmiar: 513.46 KB / Pobrań: 893)
08-03-2010 23:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - SP6FRE - 08-03-2010 23:00

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości