Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #26
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
Dziękuję za sugestie. Walka z sygnałem pomiarowym wydaje mi się zbyt pracochłonna i niepewna wyniku choć możliwa do wykonania. O rezygnacji z tego sposobu zdecydowały jednak względy teoretyczne. Wydawało mi się, że sterując filtr polifazowy sygnałem sinusoidalnym uzyskam na wyjściu cztery sygnały sinusoidalne przesunięte w fazie. Nie sprawdziłem czy tak będzie w rzeczywistości co być może należało uczynić na początku. Temat jest dla mnie jednak nowy więc niektóre wyobrażenia o tym jak działa odbiornik DC musiałem zweryfikować w tak okrężny sposób. Zrobiłem symulację amplitudowo- fazową filtra sterowanego z jednego źródłą i okazało się, że filtr w każdym kanale jest identyczny. Schemat symulacji pomiarowej pokazuje pierwszy rysunek a obie charakterystyki drugi. Na schemacie pomiarowym, za źródłem znajdują się porzesuwniki fazy - w tym przypadku wszystkie ustawione na 0 czyli tak jak to miał robić miernik. Na tym drugim rysunku są wprawdzie pojedyncze wykresy ale wynika to z tego., że wszystkie kanały mają identyczne, nakładające się na siebie charakterystyki. Co ciekawe, filtr daje maksymalne przesunięcie ok. 20 stopni dla częstotliwości ok. 1kHz. Druga para rysunków pokazuje jak zachowuje się filtr sterowany tak jak w naturze czyli napięciami przesuniętymi w fazie o 0, 90, 180 i 250 stopni. Tu widać prawdizwą naturę tego filtra. Widać, że charakterystyki amplitudowe są identyczne w pasmie pracy (300Hz-3kHz) i parami rozchodzą się poza tym zakresem (wykresy dla przesunięcia 0 i 180 oraz 90 i 270 stopni się pokrywają) natomiast charakterystyki fazowe mają skoki fazy w zakresie pracy filtra charakterystyczne dla punków rezonansu. Wykresy maja kolory: czerowny dla 0 stopni, różowy dla 90 stopni, zielony dla 180 stopni i niebieski dla 270 stopni.
Tak więc zwykła charakterystyka fazowa nie mówi nic o faktycznym zachowaniu filtra sterowanego czterema napięciami przesuniętymi w fazie (czyli w warunkach pracy) choć można byłoby sprawdzać czy wszystkie cztery charakterystyki są identyczne. Wydaje mi się jednak, że trzeba spróbować znaleźć jakąś bardziej bezpośrednią metodę oceny jakości filtra.
L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2010 9:38 przez SP6FRE.)
08-03-2010 9:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - SP6FRE - 08-03-2010 9:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości