Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #19
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
Dziękuję za cenne informacje. Szkoda, że pomysł z formowaniem sygnału w zakresie 10-20kHz nie był mi znany wcześniej bo teraz wymagałby zmian, których nie wprowadzę do konstrukcji DC01. Może warto założyć nowy wątek na temat koncepcji urządzenia DC a może i jej realizacji?. Ciekawy jest również pomysł detektora kwadraturowego z większym podziałem faz sygnału ale to z kolei zakłada przesunięcie o 90 stopni sygnałów po stronie w.cz. O ile jednak w zakresie mikrofal i dla jednego pasma stałość przesunięcia w paśmie pracy można osiągnąć łatwo to, jak wspomniał sp4avs, jest to uciążliwe po stronie w.cz i to chyba tym bardziej im większy jest stosunek pasma do jego częstotliwości środkowej a więc im niższe pasmo tym gorzej.
A w konstrukcji miernika zrobiłem pewien postęp. Mam już zrobioną płytkę drukowaną oraz uruchomiony generator pomiarowy z filtrem dolnoprzepustowym, którym mogę sterować automatycznie ustawiając dolna i górną częstotliwość analizy za pomocą przycisków (góra/dół). Dziś będę sprawdzał czy działa normalizacja sygnału pomiarowego co ma podstawowe znaczenie w dokładności pracy miernika. Niestety, napotkałem na nieznane wcześniej ograniczenia bo okazało się, że większy kod w procesorze ATiny2313 obniżył prędkość pracy generatora do ok. 2200Hz co obszedłem przeciągając pracę tego układu do 24MHz. Dodatkowo, przy przełączaniu częstotliwości pomiarowych pojawia się stan nieustalony w filtrze na układzie MAX trwający ok. 1-2msek co będzie trzeba uwzględnić we właściwym algorytmie pomiarowym.
L.J.
02-03-2010 10:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - SP6FRE - 02-03-2010 10:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości