Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #14
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
(24-02-2010 13:27)sp9fkp napisał(a):  No bo co z tego, że będziemy znali dokładną charakterystykę ampitudowo-fazową przesuwnika, skoro efekt końcowy - wytłumienie niepożądanej wstęgi bocznej zależy o charakterystyk pozostałych elementow torow I/Q.
Nie bardzo widzę też możliwość "dostrojenia" przesuwnika. Więc zamiast poświęcać czas na budowanie przyrządu, może rozsądniej byłoby poświęcić go na znalezieinie metod kompensacji charakterystyk torow...

Filtr polifazowy jest podstawowym elementem decydującym o detekcji/formowaniu sygnałów w tej technice więc znajomość jego charakterystyki wydaje się podstawowa. Reszta elementów ma wpływ ale znacznie mniejszy - oczywiście pod warunkiem starannego doboru elementów. Choćby parametry wzmacniaczy operacyjnych są na tyle powtarzalne a pasmo i wzmocnienie tak duże, że błąd stąd płynący jest zapewne do pominięcia. Nie zgadzam się, że mając możliwość oglądania charakterystyki w czasie rzeczywistym nie ma możliwości jej korekcji. To jedna z podstawowych funkcjonalności na jakie liczę. Ponieważ będzie możliwe proste ustawienie zakresu analizy (od f1 do f2 w zakresie f1=100 do f2=2500Hz ) będzie można stroić poszczególne ogniwa filtra po ich wlutowaniu w płytkę lub choćby dołączeniu elementu. Moja próba budowy miernika być może pozwoli właśnie na kompensację charakterystyk torów. O ile uda się to w filtrze z DC01 to zapewne będzie się nadawać i w innych przypadkach. Nie ma też przeszkód aby badać kompletny tor obejmujący filtr i oba wzmacniacze zarówno przed jak i za filterm co jest chyba drogą do kompensacji toru przez zmianę jego elementów (nie tylko elementów filtra ale również elementów w otoczeniu wzmacniaczy).
Sam zastanawiałem się czy budowanie specjalnego miernika do tego celu nie jest celem samym w sobie ale jeśli się uda to może stanie się ważną metodą weryfikacji/korekcji wykonanych prac. A ponieważ nie mam problemu zarówno z elektroniką miernika jak i programowaniem to chętnie złożę poniesieny trud na 'ołtarzu home made' nawet jeśli wyniki będą dyskusyjne ;-). Mam nadzieję, że może już w niedzielę pojawią się jakieś wyniki.
Waldku, czekam na próby z programem o jakim mówisz. Czy pozwala na pomiar z dokładnością wystarczająca do naszych celów? To mogłoby oczywiście rozwiązać problem pomiaru.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2010 18:14 przez SP6FRE.)
26-02-2010 18:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - SP6FRE - 26-02-2010 18:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości