Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #12
RE: Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego
Hej.
Robiłem tak i to jeszcze wtedy, niewiele to dawało (tzn nic nie dawało, poza osłabieniem przesłuchów nośnej o kilka dB).
Te przecieki to są po prostu zbocza sygnału taktującego które przeszły przez pojemność kluczy. Na obciążeniu 50 omów, takie 5nS zbocze pik 5V daje kilkanaście szpilkę kilkanaście mV. Jeśli źle skonstruujemy i te szpilki sumują się z częstotliwością nośnej - to mamy przeciek. Zależy też od szerokości sygnału sterującego itp bo szpilki mogą się skasować (szpilka "ujemna" z opadającego zbocza jednego sygnału może być w tym samym czasie co szpilka dodatnia z następnego sygnału - jeśli są do tej samej gałęzi to się skasują, jeśli do przeciwnych na trafo - to gorzej).

Zmieniłem nieco układ dokładając klucze które nie są podłączone do sygnałów (270° i 180° - nie są, bo mam prosty przesuwnik fazy 0° i 90° i przy takim chcę pozostać¹) i nośna się znacząco zmniejszyła. Około -30 dB względem jednej wstęgi a niepożądana wstęga -38dB. W zasadzie - jeśli chodzi o nośną - na oscyloskopie nie widzę prawie nic poza zakłóceniami i podejrzewam ze ta "nośna" to przesłuchy z linii sterującej z wyjścia 74AC74 bo jest trochę "w powietrzu". Druga wstęga może być lepiej wytłumiona ale to wina niezbalansowanego sterowania i mam coś z przesuwnikiem bo przesuwa mi nie o 90° tylko o ~100° - chyba że oscyloskop źle mierzy, co też jest niewykluczone i warte sprawdzenia (dałbym sobie obciąć paznokcia że tydzień temu było ok...).

W każdym razie wymyśliłem ponownie koło ale ile się przy tym dowiedziałem, ho Smile

¹) bo to ma być dwukierunkowe a tylko przesuwnik LC da mi na tyle małe straty żebym nie musiał używać wzmacniacza PO przesuwniku przy nadawaniu - pasmo może być wąskie.
İmage

W załączniku sam plik modulatora do LTSpice, gdyby ktoś chciał się pobawić.


Załączone pliki
.zip  cbt_modulator_semi_balanced.zip (Rozmiar: 2.15 KB / Pobrań: 548)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-06-2017 16:49 przez SQ5KVS.)
21-06-2017 16:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego - SQ5KVS - 21-06-2017 16:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości