Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar anteny Delta 40 - 10 m
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #15
RE: Pomiar anteny Delta 40 - 10 m
(29-05-2019 12:20)EC4AGT napisał(a):  Witam

Dalej ciągnę temat tej anteny. Tym razem mam pytanie odnośnie strojenia ale bez baluna. Na ten koniec tygodnia będę miał chwile czasu i pomyślałem aby zrobić nowy trójkąt i go nastroić. Będzie to przewód od instalacji elektrycznej o średnicy 4 mmº . Cewka początkowo wykonana będzie z drutu 2 mm º chyba ze uda się zakupić 3 mmº tj taki jak w oryginale.
I tutaj mam pytanie odnośnie strojenia. Balun 1:4 mam zamontowany przy antenie i nie mam drugiego , dlatego tez zastanawiam się czy mogę ta antenę stroić bez niego. Chciałbym pasmo 40 m nastroić środek na mniej wiece 7.125 Mhz .
Tak wiec , ma sens strojenie bez baluna ?

To zależy jaki masz przyrząd. Jeśli tylko SWR miarkę to raczej będzie Ci trudno. Jeśli coś co pokazuje R i X to teoretycznie mógłbyś dostroić do R = ~200 i X = ~0 (zakładam że skoro balun 1:4 to ta delta ma na wyjściu przed balunem 200 omów). W praktyce to może niewiele pomóc.
Jaki to balun, BTW? Może nie potrzebujesz ferrytów przy balunie (zależy od konstrukcji) choć zaszkodzić nie zaszkodzą.
Natomiast zastanawiam się czemu chcesz tak gruby przewód stosować (4mm2 ?), oczywiście to lepiej ale też będzie wszystko dużo cięższe a i różnica zysku między 2mm2 a 4mm2 będzie raczej minimalny...

PS: Toledo ładne. Kościół Wizygotów dalej po 1Euro? Smile

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
29-05-2019 17:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar anteny Delta 40 - 10 m - SQ5KVS - 29-05-2019 17:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości