Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY 45W SSB HF Linear Power Amplifier
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 661
Dołączył: 13-01-2015
Post: #18
RE: DIY 45W SSB HF Linear Power Amplifier
Witam, jako że wcześniej byłem tu wspomniany jako osoba opisująca swoje doświadczenia z tą płytką wzmacniacza mocy w ŚR, chciałbym tylko krótko podsumować temat. Kwestie tego i podobnych wzmacniaczy były już tu "wałkowane" w różnych miejscach forum, zwłaszcza problem stabilizacji prądu spoczynkowego w IRF530 (po nagrzaniu się "dociągają" same prąd spoczynkowy z 30mA do 300mA). Wzmacniacz w moim wykonaniu po krótkim teście z tranzystorami typu IRF został przebudowany na tranzystory RD16HHF1 i w takiej wersji go użytkuję. Było to opisane w ŚR. Oddaje w miarę wyrównana moc w granicach 17-20 W od 80m-10m i zachowuje się bardzo stabilnie, obwody wyjściowe nie nagrzewają się.
Moim skromnym zdaniem tranzystory przełącznikowe typu IRF510-530 nie nadają się do poprawnej pracy we wzmacniaczach SSB, gdzie wymagana jest długa liniowa charakterystyka tranzystora. Najlepszą cechą IRF jest dostępność i niska cena. Do wzmacniaczy SSB są produkowane innego typu tranzystory, producenci podają w kartach katalogowych zastosowanie, przykładowo do 20W out HF - RD16HHF1. Natomiast na temat pracy tranzystora IRF510 jako wzmacniacza sygnału CW pisałem wiele lat temu na forum sp-qrp.pl, że można tam go stosować i na jakich warunkach. Eksploatuję z powodzeniem nadajnik CW QRP 5W na 80m na IRF510 sterowany sygnałem prostokątnym z 74HC132.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2018 17:49 przez SP9LVZ.)
05-01-2018 17:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DIY 45W SSB HF Linear Power Amplifier - SP9LVZ - 05-01-2018 17:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości