Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik SDR - "samoróbka"
SP5SMK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 14-11-2015
Post: #6
RE: Odbiornik SDR - "samoróbka"
(16-12-2016 10:37)SQ2RUU napisał(a):  Witam !

Ponieważ to pierwszy mój post na forum - chciałem bardzo serdecznie powitać kolegów.
Chciałbym zbudować sobie samodzielnie odbiornik na niższy KF czyli od 100 KHz do 15 MHz. Oprogramowanie oczywiście samodzielnie ;-)
Ogólna koncepcja urządzenia to zbudowanie toru odbiorczego takiego jak w urządzeniu M0NKA, z tym że z użyciem AD9851 , cześć DSP (STM32F407VGT6) z kodekiem ( jeszcze nie wybrany ) częstotliwość próbkowania 48kHz , oraz gotowy moduł wyświetlacza - mikroe 1101 ( TFT + STM32F207) .
Zdecydowałem się rozdzielić obróbkę sygnału od sterowania TFT ze względu na brak doświadczenia w tej dziedzinie - łatwiej będzie napisać oprogramowanie gdy rozdzielę zadania na dwa procesory.
Urządzenie na być w formie kanapki składającej się z trzech płytek.

Mam do kolegów pytanie ( wiem - lamerskie...) gdzie można znaleźć opisy algorytmów SDR . Niestety google nic nie podpowiada. Jak pozbyć się "lustrzanych częstotliwości" po detektorze ?

A może zmienić koncepcję na łatwiejszą programowo ? Zbudować urządzenie z podwójną przemianą i filtrem kwarcowym o szerokości 24 kHz ? Tylko gdzie i czy w ogóle można kupić tak szeroki filtr kwarcowy ?
pozdrawiam serdecznie .
Na stronie githuba z oprogramowaniem do mcHF-a:
http://df8oe.github.io/mchf-github/
jest trochę informacji o zastosowanym algorytmie DSP
https://github.com/df8oe/mchf-github/wik...e-DSP-work
+ linki do literatury.
Soft jest Open Source, tak że można zajrzeć do kodu.
Moim zdaniem najprostsza byłaby przeróbka softu polegająca na wymianie kilku modułów na nowy wyświetlacz i DDS. Zastanawiam się czy rozbicie na dwa procesory jest potrzebne. Tak jest w Tulipanie, ale o ile mi wiadomo, źródła nie są udostępnione.

Co do sygnałów lustrzanych, to są one tłumione dzięki przemianie kwadraturowej. Dwa sterowane w kwadraturze mieszacze dają synały I i Q, które dają razem sygnał zespolony, który ma prawo mieć asymetryczne widmo (sygnał analityczny). Wtedy sygnał jest na częstotliwości dodatniej a lustro na ujemnej lub odwrotnie.

pozdrawiam,
Wojciech SP5SMK
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2016 21:42 przez SP5SMK.)
16-12-2016 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik SDR - "samoróbka" - SP5SMK - 16-12-2016 21:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości