Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #42
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
(27-10-2016 11:37)SP6FRE napisał(a):  Gratulując już osiągniętych wyników, czekam na dalszy rozwój sytuacji. Mam nadzieję, że szybko dasz sobie radę z błędami oprogramowania i co najmniej alkgorytm (np. znaki impedancji) będzie działał prawidłowo.

Dziękuję Leszku za wsparcie! Nawet te parę słów pomaga często w nierównej walce, kiedy po prostu wiedzy mi brakuje Wink
Gdyby Ci przyszła ochota na złożenie U-VNA w wersji 1.0, to mam dla Ciebie darmową PCB - podeślij tylko adres na priv.

Ostatnie dni (a właściwie noce Wink spędziłem na analizowaniu i usuwaniu błędów w projekcie. Namierzyłem ich w sumie kilka - częściowo sprzętowych, częściowo programowych. Może nie będę ich tutaj wszystkich opisywał, bo niektóre wstydliwe Wink , wynikające z braku wiedzy, która dzięki temu projektowi właśnie do głowy wpłynęła - i o to chodziło! Smile

Ogólnie całość doprowadzona do stanu, w którym można mierzyć i przedstawiać wyniki, ale o ich interpretację pokuszę się tylko w minimalnym stopniu, bo nie mam punktu odniesienia w postaci fabrycznego, profesjonalnego VNA, do którego mógłbym porównać to, co mierzę. A że to, co mierzę może się różnie zachowywać dla wielkich częstotliwości, to chyba oczywiste i wiadomo, że trudno tutaj zgadywać, a teoria często daleka od rzeczywistości.

Generalnie U-VNA DZIAŁA i potwierdza, że metodologia jest prawidłowa.
Zostawiłem nawet 100k-omowe tłumiki na gałęziach sieci pomiarowej.

Poniżej zamieszczam pomiary U-VNA. Wszystkie wykonane przy przemiataniu 2-50MHz (chyba, że zaznaczyłem inaczej - dla jednego przypadku "powiększenia").
Uwaga na skale! Z i R mają skalę po lewej, X ma skalę po prawej.

1. Port pomiarowy otwarty
Widać, że wraz ze wzrostem częstotliwości maleje impedancja/reaktancja, co jest pewnie spowodowane pojemnością złącza wyjściowego.

İmage

2. Port pomiarowy zwarty

İmage

3. Pomiar terminatora 50R (taki tani BNC za klika zł)

İmage

4. Pomiar kondensatora 270pF

İmage

5. Pomiar kondensatora 100pF

İmage

6. Pomiar cewki ~2,6uH - kilkanaście zwojów na żółtym rdzeniu toroidalnym Amidon
Ten wielki pik w okolicach 35MHz interpretuję jako rezonans własny tej cewki wywołany pojemnością uzwojeń.

İmage

7. Powiększenie poprzedniego wykresu dla niższych częstotliwości, aby było widać, że początkowo reaktancja rośnie (tak, jak powinno być dla cewek), po czym przewagę już ma reaktancja pojemnościowa uzwojeń.

İmage

8. Pomiar cewki powietrznej ~0,5uH - kilka ciasnych zwojów o średnicy 7-8mm

İmage

9. Pomiar rezystora 220R - węglowy przewlekany

İmage

Jeśli ktoś zauważa jakieś błędy na wykresach, które sugerowałyby, że coś nie tak z miernikiem, albo jego oprogramowaniem - proszę o komentarze.

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-10-2016 19:29 przez SP3GO.)
28-10-2016 14:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-) - SP3GO - 28-10-2016 14:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości