Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #2
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Witam!
Zachęcam do kontynuacji prac i dalszych informacji bo zasada pomiaru wydaje się dobrze opisana. Analiza błędów wymaga większego skupienia tym bardziej istotne będą informacje wprost z "placu boju".
Na razie mam następujące uwagi:

1. Wszystkie wejścia AD8307 powinny mieć separację pojemnościową aby polaryzacje własne wejść nie wpływały na siebie.
2. Użycie rezystorów 2x100k oznacza ok. 200 krotne stłumienie sygnału pomiarowego. To zmniejszenie dynamiki o 46dB. Sądzę, że zakres pomiarowy powinien się ograniczać co najwyżej do wartości 1k (SWR 20) a nawet 500 omów. Zamiast 100k proponuję użyć co najwyżej 10k co podniesie dynamikę o 20dB
3. Mam watpliwości czy nie trzeba będzie dobierać układów AD8307 lub uwzględniać ich charakterystyki w procedurze pomiarowej. AD8307 nie jest miernikiem napięcia ale swoistym konwerterem (napięcie różnicowe)/(logarytm_stosunku_napięć_różnicowych). Dlatego, aby znać rzeczywiste mierzone napięcie musisz znać zarówno wynik ilorazu napięć jak i wartość jednego z napięć wejściowych. Pół biedy kiedy charakterystyki wszystkich układów są jednakowe ale niewielkie różnice mogą powodować spore różnice w pomiarze, szczególnie dla napięć o małej wartości.

Właśnie w punkcie 3 widzę największe zagrożenie. Zgodnie z dokumentacją AD8307 napięcie na wyjściu to: Vout=Vy*log(Vin/Vx). Ten sam wynik dostaniesz dla Vin=10V i Vx=1V jak i dla Vin=1V i Vx=0.1V bo jest równy 10. Ciebie interesuje nie (Vin/Vx) ale raczej Vin-Vx a zatem znajac wynik Vout powinieneś znać co najmniej jeszcze Vin lub Vx aby wyliczyć (Vin-Vx). W tym przykładzie otrzymasz w pierwszym przypadku różnicę napięć 9V a w drugim 0.9V Dla trzech napięć mierzonych względem zera nie będzie to problemem (poza różnicami na charakterystykach) ale jak zmierzyć napięcia na elementach referencyjnych? Dokładniej, AD8307 wykorzystuje do pomiarów formułę: Vout=Vslope *(Pin -P0) gdzie Pin to moc mierzona a P0 moc odniesienia - obie określone dla impedancji 50 omów i wyrażone w dB a Vslope to nachylenie charakterystyki wyrażone w dB/V.


Czytałem artykuł pobieżnie i nie mam pewności czy ten aspekt pomiaru nie jest jakoś uwzględniony w algorytmach pomiarowych więc na razie nie stawiam tej sprawy kategorycznie.
Układ nie jest skomplikowany a po zmontowaniu powinien z miejsca zweryfikować swoją przydatność na podstawie pomiarów zwarcia, rozwarcia, czystej rezystancji, pojemności i indukcyjności. A zatem czekamy na dalsze
wiadomości. Gdyby się jednak udało to pierwszy składam gratulacje ;-)
L.J.
14-09-2016 12:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-) - SP6FRE - 14-09-2016 12:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości