Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pięciopasmowy odb.KF wg SP3NYI
SQ9HHU Offline
Bartek
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 05-09-2010
Post: #17
RE: Pięciopasmowy odb.KF wg SP3NYI
Witam serdecznie. Oryginalnie przełączanie pasm w generatorze VFO odbywa się przez przełączanie cewek 7x7 z dobranymi kondensatorami. Niestety jak pisałem wcześniej, generator na cewka 7x7 nie chciał się wzbudzać. Na cewkach wykonanych na karkasach 7mm generator się wzbudzał. Ale ja postanowiłem zrobić generator na przełączniku bębnowym, ponieważ ten system przełączania obwodów, jest najbardziej korzystny i najmniej wprowadzający pojemności montażowe. Dlaczego cewki 7x7 się nie wzbudzały a większe na karkasach 7mm tak? Pewnie zadecydowała dobroć cewek. Fabryczne 7x7 miały mniejszą dobroć względem większych cewek na karkasach 7mm.
Co do planów twojego przełączania obwodów, to na pewno będzie dobry. Lecz jak to bywa przy budowie vfo, trzeba to projektować tak, aby wszystkie połączenia były jak najkrótsze. Aby zminimalizować pasożytnicze pojemności montażowe. Najbardziej korzystnym przełączaniem obwodów LC w generatorze, jest stosowanie przełącznika bębnowego, lub przekaźnikami na gwiazdę. To też doświadczyłem w praktyce.
05-04-2021 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pięciopasmowy odb.KF wg SP3NYI - SQ9HHU - 05-04-2021 22:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości