Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 2.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analizator wektorowy NA02
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #15
RE: Analizator wektorowy NA02
Moje problemy z wyświetlaczem mają obecnie trzy źródła. Nie mam aktualnej wiedzy na ten temat i jakoś nie starcza czasu aby nadrobić zaległości, z tego wynika kolejna trudność w doborze najbardziej przydatnego modelu ale chyba najważniejszy problem to implementacja nowego wyświetlacza w istniejącym systemie, w którym każdy pomiar opiera się na nieco innej grafice. W szczególności dotyczy to pomiaru charakterystyk w paśmie, własności obwodów LCQ, pomiaru częstotliwości, pomiaru mocy i funkcji analizatora widma. Każdy z tych pomiarów ma inny "interface" wpasowany w rozdzielczość 128/64. Zmiana w programie na inny wyświetlacz (o większej rozdzielczości) to nie tylko proste przeskalowanie jednej wartości na inną. Prawdopodobne jest, że inny wyświetlacz ma początek (punkt 0,0 a może 1,1?) w innym miejscu ekranu a poza tym do istniejących już procedur należałoby dopisać część "kolorową" o ile wyświetlacz byłby właśnie barwny.
Niemniej, chętnie skorzystam z porady kolegów w przyszłych projektach. Wyświetlacz powinien mieć lepszą rozdzielczość niż 128/64, pożądane aby był kolorowy, najlepiej dobrze opisany w stosunku do Bascom-a - czyli mający driver dla tego kompilatora, niedrogi, łatwo dostępny, z ekranem o rozmiarze nie mniejszym niż 2.5", z ekranem dotykowym, .....
Jak dotąd sprawdziłem IL9325 i SSD1289 ale nie udało mi się uruchomić skutecznie obu. IL9325 nie udało mi się uruchomic w trybie 8 bitów więc pracowałem w trybie 16 bitowym, na inne zastosowania zaczęło brakować pinów procesora bo jak doliczyć 5 pinów na ekran dotykowy to prawie trzy porty zajęte :-(. Alternatywą jest sterowanie szeregowe ale mam obawy o szybkość programu, który nie tylko a może przede wszystkim oprócz wyświetlania danych oblicza i to czasem dość złożone wzory. Choćby wyliczenie części rzeczywistej i urojonej impedancji z danych pomiarowych to dość złożony wzór działający na wielkościach zmiennoprzecinkowych. SSD1289 pracował niestabilnie również w trybie 16 bitów :-(

Niemniej, mam nadzieję doprowadzić obecny projekt do jakiejś zamkniętej i skończonej formy. Mogę opublikować już pierwszą, nadającą się do użytku wersję oprogramowania z pomiarem wektorowym impedancji (poza działającymi już: pomiarem charakterystyk w funkcji częstotliwości, elementów LCQ, pomiarem mocy, pomiarem skalarnym SWR, pomiarem częstotliwości i analizą widma - wszystko to do ok. 80MHz):

NA02 - wersja 1.01

procesor Mega 644 powinien mieć ustawione bity fuse jak poniżej:

İmage

A to aktualny schemat:

İmage

Mam z serii prototypowej kilka płytek. Jak zwykle w takich wypadkach, prototyp ma kilka niewielkich błędów w druku, które sam już skorygowałem i mogę je zainteresowanym udostępnić.
Kolejno przygotuję i udostępnię szczegółowy opis montażu płytek ale montaż jest niewiele bardziej skomplikowany niż w przypadku NA01 co może stanowić pewną skalę porównania stopnia trudności tego zadania. Według mnie, pomimo większej ilości elementów układ montuje się łatwiej choćby z powodu jednego tylko trudnego w montażu układu o 14 pinach (AD8302)
L.J.
31-03-2016 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Analizator wektorowy NA02 - SP6FRE - 14-03-2016, 19:08
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP6FRE - 31-03-2016 19:25
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 27-08-2016, 19:56
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 28-08-2016, 10:19
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 04-01-2017, 11:14
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 05-01-2017, 12:29
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 16-02-2017, 20:22
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 16-02-2017, 22:33
RE: Analizator wektorowy NA02 - SP3GO - 17-02-2017, 11:21

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości