Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TinySSB a czystość sygnału VFO
SP6TGB Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 34
Dołączył: 15-04-2017
Post: #34
RE: TinySSB a czystość sygnału VFO
Hey Adrian,

Wziąłem jakieś dwa dość spore rdzenie toroidalne i nawijałem. L7 ma mieć 100mH więc musiało wyjść kilkadziesiąt może kilkaset zwojów - nie liczyłem bo mam miernik. Jak się zdecydujesz nawijać to najpierw przewiń sobie te druty na długie, dość sztywne coś, zakończone z obydwu stron wycięciem w kształcie Y. Musi być na tyle wąskie żeby przekładać przez pierścień. Oba końce drutu zarobione żeby można było mierzyć indukcyjność. O ile na tym sztywnym karkasie będziesz miał powiedźmy 50zw i indukcyjność , strzelam 5mH, to odwijając z niego (indukcyjność spada) i nawijając na rdzeń całkowita indukcyjność będzie rosła. Jak wspomniałem miałem komfort bo mam miernik. Do L7 w zasadzie jestem pewny że jest ok bo na słuch zachowuje się jak fabryczny dławik. Poza tym to m.cz. to chyba dowolna śruba czy nakrętka byłaby dobra.

Z L6 zrobiłem podobnie, ale tu są dwa uzwojenia. Dowinąłem, mierzyłem, dowinąłem mierzyłem. Później zamieniłem dwa końce na krzyż, żeby uzwojenia były w "fazie" wiesz chyba o co chodzi. Do tego trafo już mam trochę wątpliwości czy materiał rdzenia mi czegoś nie popsuł.

Dlaczego tak robiłem: Bo nie mam tego wymaganego rdzenia. Poza tym cieszę się jak mogłem do jakiegoś urządzenia wrzucić część ze swoich starych zasobów, kolekcjonowanych przez lata. Żal wyrzucić, więc jak tylko mogę to pakuję gdzie się tylko da.
Dla tego podobają mi się te takie proste radyjka (proste w sensie schemat) bo można prawie że dotknąć problemu no i pozbyć się rupieci. Kiedyś jak będzie mi się chciało to sobie z tych starych BC107 TG5 ... jakieś wzmacniacze operacyjne pobuduje Smile

Pozdrawiam.
Marek
10-10-2017 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TinySSB a czystość sygnału VFO - SP6TGB - 10-10-2017 17:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości